Mieszkaniowe

Wierzyciele chcą zwrotu długów od Dubai World

Fundusz ma zostać zmuszony do uregulowania swoich płatności
Taką deklarację złożyli prawnicy reprezentujący posiadaczy obligacji sukuk, które wyemitowała firma Nakheel. Zajmuje się ona nieruchomościami i jest częścią Dubai World.
– Będziemy torpedować wszelkie próby zmierzające do zawieszenia spłaty długu Dubai World – zapowiedzieli prawnicy z kancelarii Ashurst na konferencji prasowej. Sobotni „Financial Times” donosi, że kancelaria chce wystosować pismo, w którym wezwie dłużnika do pełnej spłaty 4 mld dol. długu do 14 grudnia lub po okresie prolongaty, do 28 grudnia. Jest to wierzytelność ponad 25 proc. właścicieli papierów. – Nie zamierzamy dawać rządowi luksusu zawieszenia spłaty w celu uniknięcia niewypłacalności – twierdzi jeden z nich. – Oczekujemy pełnej spłaty, więc naciskamy najmocniej, jak się da. Dubai World stara się jednak zachęcić posiadaczy obligacji sukuk do negocjacji. Spłata długu miałaby być częścią szerszej restrukturyzacji całego konsorcjum oraz jednostek zajmujących się nieruchomościami – Nakheel i Limitless.
Ponieważ rząd naciska na całościową restrukturyzację Dubai World, możliwy jest zastrzyk gotówki dla podupadłych firm nieruchomościowych, jeśli kredytodawcy wykażą chęć kompromisu. Tylko na Nakheel ciąży w tej chwili dług opiewający na 8 mld dol. Zamierza on negocjować, aby móc uregulować zobowiązania krótkoterminowe i nie rezygnować z długofalowych planów inwestycyjnych. Wcześniej jednak firma wstrzymała bezterminowo budowę wielu projektów, gdy skończyło się finansowanie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL