Media i internet

Boom na mobilny Internet

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
W szybko rosnące źródło przychodów inwestują kolejne firmy
Rynek mobilnego dostępu do Internetu w Polsce ma być wart w 2012 roku 3 mld zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie, kiedy szacuje się go na 1,3 mld zł – wynika z prognoz PricewaterhouseCoopers przedstawionych wczoraj przez Polkomtel, operatora sieci Plus.
– To sensowne prognozy – ocenia Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu. Nie ujawnia jednak, jakiego przyrostu użytkowników usługi mobilnej operator spodziewa się w ciągu następnych trzech lat. Urząd Komunikacji Elektronicznej prognozuje, że do 2012 roku może ich przybyć 1,1 – 1,5 mln. Zarząd Polkomtelu wskazuje jednak, że prognozy dla rynku usług mobilnych w przeszłości się nie sprawdzały, bo rzeczywistość w dużym stopniu przewyższała wyobrażenia. Plus sądzi, że w końcu grudnia w Polsce będzie około 1,5 – 1,6 mln użytkowników mobilnego dostępu do Internetu, łączących się z siecią za pomocą modemu i przenośnego komputera. – Szacuję, że na rynku miesięczna liczba aktywacji tej usługi to około 60 tys. (brutto, bez uwzględnienia rezygnacji – red.) – powiedział Piotr Chołuj, zastępca dyrektora rozwoju biznesu w departamencie strategii Polkomtelu. Według Bauca spółka jest dziś największym dostawcą typowego mobilnego dostępu do Internetu w Polsce: z usługi iPlus korzysta 515 tys. użytkowników. To oznacza, że przez dwa miesiące przybyło ich 15 tys. – To tempo zgodne z naszymi założeniami z początku roku – mówi Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtelu.
Drugie miejsce zajmuje Polska Telefonia Cyfrowa z około 450 tys. użytkowników, trzecie PTK Centertel (Orange) z 375 tys. Brakuje aktualnych danych dla P4 (Play), ale można szacować, że ma około 300 tys. użytkowników Play Online. P4 walczy o klienta ceną: wczoraj wprowadził nową ofertę, w której Internet z limitem 2Gb i umową 18-miesięczną kosztuje 29 zł. Duzi operatorzy walczą na zasięg i techniczne parametry sieci. Polkomtel w kilkunastu miastach świadczy od dziś usługę w technologii HSPA+, pozwalającej w optymalnych warunkach na przesył danych z prędkością do 21 Mb/s. W rzeczywistości tempo jest wolniejsze, ale i tak dużo szybsze niż zapewniane do tej pory maksymalne 7,2 Mb/s. Lista miast, w których technologię udostępnia Polkomtel, w dużym stopniu pokrywa się z listą aglomeracji, w których we wrześniu HSPA+ wprowadziła Polska Telefonia Cyfrowa, ale Plus objął dodatkowo najszybszym Internetem Wrocław, Warszawę, Poznań i Lublin. Wczoraj konsumenckie testy szerokopasmowego Internetu w technologii HSPA+ zaczął też Cyfrowy Polsat. Prędkość pobierania danych wynosi do 21 Mb/s, a wysyłania – do 5,76 Mb/s. Usługa będzie realizowana w oparciu o sieć budowaną przez Sferię i Aero 2. Testy mają być kierowane do 3 mln klientów Cyfrowego Polsatu. Komercyjnie usługa ruszy w I kw. przyszłego roku, a w drugim kwartale 2010 r. ma stać się częścią pakietu usług zintegrowanych (płatna telewizja, telefonia komórkowa i dostęp do Internetu, a od IV kw. 2010 r. także telefonia stacjonarna oparta na łączu internetowym). Cyfrowy Polsat nie ma na razie umowy na świadczenie tej usługi ze Sferią i Aero2. Już dziś zakłada jednak, że projekt internetowy ma być rentowny w terminie ok. pięciu lat i ma skutkować zmniejszeniem wskaźnika rezygnacji klientów platformy. – Na rynku cyfrowej telewizji jest dziś tłoczno, jest coraz więcej graczy, którzy będą się starali odebrać nam klientów. Ufamy, że wprowadzenie dodatkowych usług zwiększy lojalność naszych klientów i ARPU (średni przychód na abonenta – red.) – mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Wczoraj platforma ruszyła także z usługą wideo na żądanie (mają ją już Cyfra+ i „n”). [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=m.lemanska@rp.pl]m.lemanska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL