fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Tabletki odchudzające nie działają

Rzeczpospolita
Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych
Problemem cywilizacyjnym jest otyłość. To epidemia XXI wieku. Polacy na leki odchudzające wydają rocznie 100 milionów złotych, Amerykanie aż 150 miliardów dolarów. To pieniądze wyrzucone w błoto, bowiem tego typu medykamenty nie działają, nie leczą otyłości ani jej przyczyny.W naszym kraju jest to coraz powszechniejszy problem. BMI powyżej 30 ma aż 12 proc. dorosłych, 16 proc. stanowią otyłe dzieci. Liczby te co roku będą rosnąć, jeśli Polacy nadal będą jeść za dużo. Trzeba wiedzieć, że do chorób dietozależnych należą m.in. otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, nowotwory. Aby im zapobiec, należy stosować zdrowe diety i przede wszystkim uprawiać sport, a nie faszerować się lekarstwami, które powodują szereg groźnych dla zdrowia powikłań.
Na wszystkich ulotkach leków odchudzających jest napisane, że są przeznaczone do leczenia wspomagającego, a to oznacza, że skuteczność tego leczenia jest ograniczona. Otyłość leczy się bardzo trudno. W walce z nadmiernymi kilogramami nie działają także preparaty ziołowe, zwłaszcza te sprowadzane z Chin, gdyż mogą być groźne dla zdrowia, np. doprowadzić do niewydolności nerek czy nowotworów. W klubach sportowych poleca się np. zażywanie L-karnityny i chromu. Dowody na działanie odchudzające tej pierwszej substancji stwierdzono jedynie u kotów, chrom zaś powinno się przyjmować jedynie w stanie niedoborów. Nie poleca się także wyciągu z efedry, choć jest skuteczny. Dla zdrowia jest bardzo niebezpieczny. Nie działają także wyciągi z herbaty zielonej, chitostan. Skuteczne są na pewno sprawdzone sposoby, czyli dieta i ruch. Dieta jest najlepszą profilaktyką chorób niezakaźnych. Lekarze zalecają dietę Atkinsa, bogatotłuszczową z ograniczeniem węglowodanów, dietę niskowęglowodanową, niskokaloryczną. Warzywa powinny stanowić główny składnik dania, a mięso powinno być jedynie dodatkiem. Należy także unikać alkoholu i tłuszczu. Odchudzać należy się z głową, najlepiej pod okiem fachowca, gdyż zbyt gwałtowne chudnięcie u dorosłych może doprowadzić do powikłań kardiologicznych, a nawet do śmierci.
Z otyłością trzeba walczyć. Warto promować zdrowy styl życia u najmłodszych. Jeśli będą znali zdrowe zasady odżywiania się i je stosowali, będą regularnie uprawiać sport, liczba otyłych zmaleje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA