fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

WIG 20 przebił 2400 pkt.

Fotorzepa, Darek Golik
Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła silne wzrosty na warszawskiej giełdzie indeks WIG 20 zyskał 1,86 proc. i zakończył notowania najwyżej od października zeszłego roku
Mocniej niż w na polskim parkiecie akcje drożały tylko w Pradze. Inwestorzy kupowali akcje na warszawskiej giełdzie w reakcji na czwartkowe odbicie na amerykańskich rynkach. Tam giełdowi gracze z optymizmem przyjęli kolejną porcję wyników kwartalnych spółek m.in. ze spółek finansowych i najświeższe dane z otoczenia makroekonomicznego w tym te dotyczące rynku pracy. W rezultacie indeks WIG20 otworzył się w piątek na poziomie 2398pkt. Jednak już po kilku minutach znalazł się nieznacznie powyżej 2400 pkt. i przez większość dnia utrzymywał się na tym poziomie zyskują ponad 1,5 proc. Ostatecznie wskaźnik największych firm zyskał 1,86 proc. i zakończył notowania na poziomie 2412 pkt.
Indeks w górę ciągnęły głównie akcje Telekomunikacji Polskiej, które zdrożały o 5,1 proc. Inwestorzy pozytywnie odebrali informacje o porozumieniu między firmą, a Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Dzięki niemu nie dojdzie do podziału telekomunikacyjnego giganta. O 2 proc. drożeją papiery miedziowej spółki KGHM, której jedna akcja kosztuje już ponad 100 zł i jest najdroższa od czerwca zeszłego roku. Najmocniej spośród firm w WIG 20 rośnie kurs Biotonu, który zyskał 8,3 proc. Kurs poszedł w górę po informacjach o tym, że francuska spółka Sanofi-Aventis Europe kupi od m.in. Biotonu udziały w Bioton Wostok ZAO za 28 mln euro.Ta transakcja jest potwierdzeniem dla inwestorów trwającej restrukturyzacji spółki. Na GPW zadebiutowała też kolejna spółka. Kurs akcji Arctic Paper wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 3,33 proc. Przed południem wzrost utrzymywał się na podobnym poziomie. Na koniec dnia papiery drożały o 2,7 proc.
Wzrostom na GPW towarzyszyły dobre nastroje na głównych rynkach naszego kontynentu. Indeksy giełd we Francji i w Niemczech zyskiwały w okolicach południa po około 1 proc., później skala wzrostów się zmniejszyła. Na nastroje inwestorów pozytywnie wpływały dane z gospodarki. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w październiku do 91,9 pkt z 91,3 pkt w poprzednim miesiącu - podano w piątek w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że wyniesie on 92 pkt, mimo to jest to jego najwyższy poziom od 13 miesięcy. Inwestorzy nie zareagowali natomiast na złe informacje z brytyjskiej gospodarki. Produkt Krajowy Brutto niespodziewanie Wielkiej Brytanii spadł w trzecim kwartale o 0,4 proc. w ujęciu kwartalny, podczas gdy rynek oczekiwała wzrostu o 0,2 proc. Spadek PKB był notowany w tym kraju w sześciu ostatnich kwartałach. To najgorsza taka seria od co najmniej 1955 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA