fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Atrakcyjne centrum wiedzy o twórczości wybitnego artysty

Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie
Projekt „Matejko – reaktywacja” jest fragmentem większego zadania, którego podjęło się Muzeum Narodowe w Krakowie i które stopniowo realizuje.
Jest to obliczony na parę lat program przekształcenia czterech domów biograficznych – Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem – oddziałów muzeum – w żywe i atrakcyjne centra wiedzy o życiu i twórczości czterech wielkich polskich artystów.
„Reaktywacja” zakłada więc z jednej strony użycie nowoczesnych metod wystawienniczych, m.in. multimediów, a z drugiej – zgromadzenie i naukowe opracowanie wszelkich informacji o artyście i jego dziele. Dzięki pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz PZU, PKO BP i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mogliśmy udostępnić publiczności rezultaty pierwszego etapu realizacji tego projektu w Domu Jana Matejki.
W pięknie wyremontowanej kamienicy frontowej przedstawiamy Matejkę jako artystę, kolekcjonera, pedagoga, osobę prywatną. W pracowni na trzecim piętrze zaaranżowano rodzaj na poły multimedialnego, na poły wykorzystującego oryginalne rekwizyty malarskie widowiska – impresji mającej na celu przybliżenie widzowi aktu twórczego, kiedy to w wyobraźni malarza konkretyzowała się wizja obrazów, zwłaszcza tych najsłynniejszych wielkoformatowych płócien, których nie mieści mała kamienica – dwa z nich Muzeum prezentuje w Galerii w Sukiennicach. Obok zasygnalizowana została paroma eksponatami już ponadstuletnia, lecz wciąż żywotna recepcja twórczości autora „Stańczyka”, której muzeum poświęciło przed 15 laty dwie wielkie wystawy. Tu też znalazła się – niestety na razie nieukończona – instalacja młodego artysty Marcina Chlandy, który swoiście komentuje dzieło Matejki w ramach naszego projektu „Artysta w Muzeum”. W drugim etapie będziemy remontować i urządzać oficynę, zagospodarujemy pełen uroku dziedzińczyk, przystosujemy starą kamieniczkę do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Mimo wszystkich wprowadzonych już i dopiero planowanych unowocześnień, mimo użycia komputerowych prezentacji i projekcji, największą wartością pozostają oryginalne dzieła Matejki i autentyczne wnętrza, gdzie się urodził, tworzył i zmarł wielki mistrz malarstwa, niewątpliwie zasługujący na reaktywację mającą przybliżyć jego twórczość także młodym pokoleniom. [i]Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA