fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Chiny mocno przyspieszyły

Bloomberg
Chińska gospodarka w minionym kwartale rozwijała się najszybciej w tym roku. To wynik programu stymulacyjnego i rekordowej akcji kredytowej
Produkt krajowy brutto wzrósł w trzecim kwartale o 8,9 proc. w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku - poinformował urząd statystyczny w Pekinie. Z innych raportów wynika, że rozwój produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były szybsze we wrześniu. Po opublikowaniu tych danych indeksy giełdowe poszły w dół, a dolar zwyżkował, w wyniku obaw, że przyspieszenie chińskiego rozwoju skłoni tamtejsze władze do zastopowania w najbliższych kwartałach rekordowego programu bodźców podatkowych i pieniężnych.
Chiński rząd w środę wieczorem zapewnił jednak, że program stymulacyjny będzie kontynuowany i zapowiedział, że ze szczególną uwagą będzie obserwowana inflacja. Przyznano też, że w pierwszych trzech kwartałach gospodarka rozwijała się szybciej niż prognozowano. Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 13,9 proc., najszybciej od ponad roku, a sprzedaż detaliczna o 15,5 proc. Inwestycje w rejonach miejskich w pierwszych 9 miesiącach były o 33,3 proc. większe niż w takim samym okresie przed rokiem, a ceny konsumpcyjne we wrześniu spadły o 0,8 proc. w stosunku rocznym, najmniej od lutego, a w porównaniu z sierpniem wzrosły o 0,4 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA