fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Volkswagen tylko dla Rosjan

Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa pomóc branży motoryzacyjnej, bo odgrywa ona dużą rolę w gospodarce kraju
Reuters
Iwona Trusewicz
W cieniu kłótni wokół opla, koncern VW zwiększainwestycje w Rosji. Będzie tam produkował nowy model specjalnie dla Rosjan
Jako pierwszy nowe auto obejrzał rosyjski premier Władimir Putin podczas wtorkowej wizyty w fabryce VW w Kałudze.
– Całkiem ładny i w dobrej cenie – ocenił Putin, ale nic więcej nie dodał, bo nazwa i wygląd auta producent na razie trzyma w tajemnicy.
Jak wyjaśnił mediom dyrektor departamentu rozwoju VW Group Rus Władimir Szulc, rosyjski VW to sedan. Jego cena wyniesie 440 tys. rubli (14 tys. dol.), będzie więc kosztował tyle samo co dziś w Rosji kia rio czy chevrolet aveo, a nieco tylko drożej od renault logan (Dacia) i łada priora. Pierwsze auta pojawią się na rynku w maju przyszłego roku.
Kałużska fabryka VW rozpoczęła pracę w 2007 r., ale dopiero od tego tygodnia samodzielnie produkuje dwa modele – oktavię i VW tiguan. Dotychczas była jedynie zakładem, gdzie w gotowe auta montowało się silnik i przykręcało koła do kilkunastu modeli VW i skody.
Wyszkolenie prawie dwutysięcznej załogi, tak by była w stanie złożyć VW od zera, zajęło koncernowi trzy lata. Średnia płaca w fabryce to dziś 20 tys. rubli (667 dol.).
W 2008 r. zakład zmontował 62 tys., a w czasie 9 miesięcy tego roku, pomimo załamania w rosyjskim przemyśle samochodowym, VW wyprodukował tu ponad 90 tys. aut. Nie tylko nie zmniejszył sprzedaży, ale najwięcej ze wszystkich zyskał, zwiększając o 1,3 proc. udział w rynku.
– Rosyjski rynek samochodowy jest największy w Europie i odznacza się tendencją do szybkiego odrodzenia. Państwo jest gotowe okazać branży pomoc, bo odgrywa znaczącą rolę w naszej gospodarce – zapowiedział Putin.
Także szefowie VW nie mają wątpliwości, że postawili na właściwego konia. – Rosyjski rynek motoryzacyjny będzie się rozwijał i w ciągu najbliższych 9 lat stanie się jednym z pięciu największych na świecie. Szacujemy, że w 2018 r. w porównaniu z 2008 r. wzrośnie o jedną trzecią, a sprzedaż osiągnie 3,6 mln aut rocznie – zapowiedział w Kałudze prezes koncernu Marin Winterkorn.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA