fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Błąd starożytnych budowniczych

Turyści w Dolinie Królów
Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski
Krzysztof Kowalski
Grobowce w słynnej Dolinie Królów w Egipcie koło Luksoru były budowane w źle wybranej strefie. Drążone tam galerie skalne narażone są na zalewanie w razie obfitych opadów deszczu
Do takiego wniosku doszli amerykańscy geolodzy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, zespołem kierowała dr Katarin Parizek.
Badacze zauważyli, że wejścia do grobowców w słynnej dolinie stykają się często, a nawet umieszczane są wzdłuż naturalnych spękań skały. Te szpary i szczeliny, widoczne na powierzchni, są przejawem większych spękań, znajdujących się dużo głębiej w skale. Zdaniem dr Parizek, te strefy spękanych skał nadawały się idealnie – według starożytnych – do drążenia szybów, komór grobowych, korytarzy.
Spękania ogromnie ułatwiały pracę robotnikom przed tysiącami lat, w naturalny sposób nadawały jej kierunek. Robotnicy dysponowali tylko prostymi urządzeniami, takimi jak dźwignia, wielokrążek, belki do toczenia.
Grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal.
Spośród 63 grobowców odkrytych w Dolinie Królów, aż 30 usytuowanych jest na linii pęknięcia skały. Spośród tych ostatnich zespół dr Parizek zbadał szczegółowo dziewięć. Naukowcy zrobili zdjęcia wnętrz tych grobowców i ich otoczenia. Prace takie rozpoczęli również w kolejnych dziesięciu grobowcach – zostaną dokończone w przyszłym roku.
Wyniki swoich obserwacji przedstawili w Portland podczas konferencji zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Geologiczne. Zademonstrowali tam dokumentację uzasadniającą ich tezę: Naturalne spękania, wykorzystywane przez budowniczych grobowców, są zarazem naturalnymi punktami, przez które wnika do nich woda. Najlepiej świadczy o tym fakt, że niektóre grobowce były już wielokrotnie zalewane.
Ustalenia amerykańskich geologów powinny pomóc archeologom i konserwatorom zapobiegać zalaniom. Mogą również pomóc odkryć nowe grobowce – szukać trzeba wzdłuż naturalnych spękań.
Oprócz 63 ukończonych grobowców, archeolodzy odkryli 20, których budowy zaprzestano. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w Dolinie (jej arabska nazwa brzmi Wadi el-Muluk), z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, około1500 lat p. n. e.
Już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego powodu jeszcze w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, chodziło o ich ochronę przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec – Tutanchamona.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA