fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosnieft pójdzie pod młotek

Iwona Trusewicz
Największy państwowy koncern naftowy Rosji zostanie jednak sprywatyzowany. Ala tylko częściowo
Potwierdził to dziś Arkadij Dworkowicz doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych, w wypowiedzi dla agencji Interfaks. Szczegóły prywatyzacji ma opracować i przedstawić do końca roku rząd. Prywatyzacja została już zapowiedziana we wrześniu przez wicepremiera Igora Szuwałow, potem jednak zaprzeczyła takim planom minister gospodarki Elwira Najbullina.
Kreml chce w przyszłym roku uzyskać z prywatyzacji ok. 70 mld rubli (2,4 mln dol.) wpływów do budżetu. Pod młotek ma pójść ok. 5500 firm, ale wobec spadającego zainteresowania zagranicznych inwestorów bezpośrednim inwestowaniem w Rosji (w tym roku będzie niższe o ok. 10 proc.) rząd sięga po perły w koronie. Jest nią niewątpliwie Rosnieft'. Spółka stała się publiczną w 2006 r, gdy rząd sprzedał w ramach IPO 24,9 proc. akcji za 10,6 mld dol. Od tego czasu koncern zwiększył swoje aktywa i został krajowym liderem w wielkości wydobycia ropy. W minionym roku zajmował 27 miejsce wśród największych koncernów energetycznych świata z kapitalizacją prawie 39,7 mld dol.. Przychody prawie 70 mld dol., a zysk netto 11,1 mld dol. (niższy o 1,5 mld dol. niż w 2007 r).
W połowie tego roku, mimo kryzysu, kapitalizacja Rosniefti wzrosła do 57,3 mld dol. (wg. Kommersanta). Rosyjski rząd wciąż ma w koncernie większość - 75,1 proc., akcji. Ewentualna sprzedaż do 25 proc. za ok.20 mld dol.. pozwoliłaby zachowa kontrolę nad spółką.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA