fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd dzieli kontrakty drogowe za 3 mld zł

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Rząd dzieli kontrakty drogowe za 3 mld zł. 47 km A4 wybudują Budimex i J&P Avax. Skanska i Mota Engil dostana kontrakty na około 30 km odcinki autostrady S8 z Wrocławia do Sycowa
Urząd Zamówień Publicznych dał zielone światło na podpisanie umów na budowę 47 km trasy A4 Z Jarosławia do Korczowej. Budimex Dromex i Ferrovial Agroman wybudują 25 km odcinek autostrady z Jarosławia do Radymna. Inwestycje zrealizują za 969,2 mln zł. Kolejny — 22 km fragment tej trasy do Korczowej wybuduje grecka firma J&P Avax za 818,5 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała na inwestycje wydać 2,35 mld zł, wybrała oferty warte w sumie 1,7 mld zł.
Preferowała te, które miały najkorzystniejszą cenę i okres udzielonej gwarancji. Oba odcinki powstaną w systemie projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawcy będę realizować prace na podstawie sporządzonych przez siebie projektów architektonicznych. Trasa ma być gotowa do kwietnia 2012 roku. Do rozstrzygnięcia nie został złożony żaden protest. Coraz bliżej podpisania kontraktów na budowę trasy S8 są Skanska i Mota Engil. Dokumenty przetargowe bada UZP. Wyboru najkorzystniejszych ofert przez GDDKiA nie zakwestionowała żadna z odrzuconych firm. Droga ekspresowa nr. 8 między Wrocławiem a Sycowem ma ok. 57 km. Inwestycja została podzielona nad dwa fragmenty o długości ok. 30 km. Na ich budowę rząd chciał wydać ponad 2 mld zł. Najtańsze oferty opiewały na 918 mln zł.
Odcinek od Wrocławia do Oleśnicy wybuduje Mota Engil. Chce inwestycje zrealizować za 449 mln zł, to o 600 mln zł mniej niż przewidywał to kosztorys. O kontrakt ubiegało się 6 firm, m.in. Strabag, który zaoferował 480 mln zł, konsorcjum Budimex — Dromex i Eurovia z ofertą wartą 530 mln zł czy Mostostal który zaproponował najwyższą cenę — 563 mln zł. Skanska z kolei złożyła najkorzystniejszą ofertę na budowę odcinka S8 z Oleśnicy do Sycowa o długości ponad 27 km. Szwedzka firma chce wybudować drogę za 469 mln zł. Rząd chciał na budowę trasy wydać 988 mln zł. Oferty poniżej 500 mln zł złożyły jeszcze Budimex i Mota Engil. Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane jeszcze w październiku, trasa ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2012 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA