fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Zasady rankingu

Kryteria rankingu nie zmieniają się od 2004 roku, gdy po raz pierwszy opublikowaliśmy „Ranking szpitali”.
Jak co roku za merytoryczną ocenę ankiet odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – jednostka podlegająca Ministerstwu Zdrowia, która wydaje akredytacje szpitalom. Ani redakcja, ani autorzy nie ingerują w wyniki.
Maksymalnie jest 1000 punktów do zdobycia. Gdy tworzyliśmy ranking, eksperci mówili, że naprawdę bezpieczny szpital to taki, któremu udaje się uzyskać ponad 700 punktów. Dzisiaj właściwie cała Złota Setka ten wynik uzyskuje.
W rankingu uczestniczą tylko te szpitale, które prowadzą procedury zabiegowe. Według tych samych kryteriów oceniamy szpitale publiczne, monospecjalistyczne i niepubliczne. Publikujemy też listy najlepszych placówek w województwach. Jeśli nie znalazły się w Złotej Setce, nie podajemy, ile zdobyły punktów. Jeżeli finalistów jest więcej niż dziesięciu, ich punktacji trzeba szukać w głównym rankingu. Ankiety są podzielone na trzy części. Pierwsza: zarządzanie. Tu przyznajemy punkty za spełnienie wymogów sanitarnych, infrastrukturę, inwestycje i konserwację sprzętu medycznego, informatyzację, a także za dobrą kondycję finansową placówki. Maksymalnie można dostać 370 punktów. W części „jakość opieki” premiujemy placówki, które zdobywają certyfikaty jakości i akredytacje. Sprawdzamy, czy w szpitalu działa zespół monitorujący bezpieczeństwo pacjenta. Można zdobyć 300 punktów. Wreszcie w części „jakość opieki nad pacjentem” oceniamy warunki w salach operacyjnych i szpitalnych, wykształconą i wykwalifikowaną kadrę, rozsądne zarządzanie antybiotykami. Do zdobycia: 330 punktów. Nie odejmujemy punktów, gdy w placówce dochodzi do zdarzeń niepożądanych: lepiej, gdy są monitorowane, niż gdy szpital nic o nich nie wie. W tym roku powołaliśmy kolegium rankingu, w którego skład wchodzą przedstawicie-le „Rzeczpospolitej”, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, samorządów i menedżerów szpitali (które nie zgłaszają się do rankingu), a także Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolegium nie zmieniało kryteriów oceny, będzie miało jednak wpływ na kształt ankiet, które trafią do placówek w przyszłym roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA