Surowce i Chemia

Szwajcarzy chcą kupić Silesię

Kopalnia "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Stocznie mieli kupić Katarczycy, kopalnię Silesia może kupić szwajcarska Alpha Construction AG – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
W piątek pisaliśmy, że ofertę na zakup kopalni Kompanii Węglowej złożyły dwa podmioty. Jednym jest Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (spółka pracownicza), drugim – jak ustaliliśmy – szwajcarska firma zajmująca się budową, kupnem i sprzedażą nieruchomości.
– Może zbuduje tam centrum handlowe – żartuje osoba z branży. Sprawa przypomina bowiem próbę kupna Silesii przez szkocką Gibson Group, która miała 100 funtów kapitału zakładowego. Alpha Construction AG ma 100 tys. franków. Firma jest najprawdopodobniej częścią Swiss Group (ta spółka nie odpowiedziała na nasze pytania) – jednak próżno szukać np. jej strony WWW. W wyszukiwarce Moneyhouse można się tylko dowiedzieć, jaki ma profil działalności, albo że jej prezesem jest Jean Kocian.
Z informacji „Rz” wynika, że ofertę w Katowicach w jej imieniu złożył Robert Węgrzyn. Poseł PO, który tak się nazywa, zapewnił w rozmowie z „Rz”, że to tylko zbieżność nazwisk i nigdy nie słyszał o firmie Alpha Construction. Spółka ta ma też oddział w Ostrawie, jednak czeskiej ambasadzie w Polsce nie udało się jej odnaleźć. Za to Polsko-Szwajcarska Izba Handlowa obiecała nam sprawdzenie firmy w przyszłym tygodniu. – 28 października odbędzie się jawne posiedzenie komisji przetargowej z udziałem oferentów. W porządku obrad będzie otwarcie i sprawdzenie zgłoszonych ofert. Następnie komisja podejmie decyzję o dopuszczeniu do dalszego postępowania – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL