fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PiS: nowe gwarancje dla SKOK

Wprowadzenia do rady nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jednego członka Kasy Krajowej SKOK chcą senatorowie PiS
Wczoraj senator Grzegorz Banaś z PiS z taką propozycją wystąpił podczas prac Senackiej Komisji Finansów i Budżetu. Chce on także, by spółdzielcze kasy mogły, choć nie musiały, reasekurować się w BFG. Z wyjaśnień senatora wynika, że fundusz w razie bankructwa SKOK mógłby w zakresie gwarantowania depozytów sięgać po środki z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK (należy ono do Krajowej Kasy SKOK).
Zdaniem rządu na objęcie  kas takim wsparciem ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest za wcześnie, bo kasy nie przeszły audytu i nie wiadomo ostatecznie, jaka jest kondycja finansowa. W przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Senatu spodziewać się można jeszcze szeregu innych zaskakujących poprawek dotyczących m.in. przesunięcia w czasie wejścia w życie kluczowych zapisów ustawy. Wyjaśniona ma być też przez Ministerstwo Finansów i KK SKOK kwestia opłat ponoszonych przez kasy na rzecz nadzoru. W ustawie zapisano je na poziomie 0,02 proc. aktywów.
Przedstawiciele Krajowej Kasy wyrażali obawy, że nie skalkulowano jeszcze rzeczywistych kosztów. – Czy ustawodawca ma możliwość w odniesieniu do organizacji prywatnej ustalać maksymalne składki – pytał Grzegorz Bierecki, prezes KK SKOK. Ponadto twierdził, że nie ma żadnego uzasadnienia dla akurat 5-proc. wskaźnika wypłacalności kas, jaki wprowadza ustawa. [wyimek]2 mln członków mają spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe[/wyimek] Senatorowie mówili wczoraj, że trafiło do nich wiele listów od zaniepokojonych szefów kas. Obawiali się oni m.in. utraty stanowiska, gdy Komisja Nadzoru Finansowego przejmie nadzór nad kasami i będzie decydować, czy prezesi dają rękojmie należytego wykonywania obowiązków. Wiceminister finansów Maciej Grabowski uspokajał, że nie widzi powodów, by było inaczej. – Na pewno nie ma intencji, by stawiać bardzo wyśrubowane kryteria – mówił. Senatorowie przyjęli jednak też kilka poprawek ułatwiających kasom działanie. Będą one mogły w określonych warunkach, tak jak banki, zaliczać np. obligacje długoterminowe do  kapitałów własnych. Senatorowie chcą zlikwidować przyjęty przez Sejm wymóg, by w radzie nadzorczej KK SKOK mogli zasiadać tylko członkowie rad nadzorczych poszczególnych kas. – Wprowadziliśmy ten zapis, bo dotychczas w radzie KK SKOK zasiadali głównie członkowie zarządów kas. Przez to sami nad sobą sprawowali kontrolę – mówi poseł Sławomir Neumann, autor projektu ustawy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA