fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

NBP: Kurs równowagi to 4 zł za euro

- Kurs wejścia do strefy euro byłby dobry przy kursie równowagi, który obecnie oceniam na nieco powyżej 4 złote – powiedział Witold Koziński, wiceprezes NBP
To pierwsza wypowiedź przedstawiciela NBP wskazująca na konkretny parytet wymiany. Mimo to rynek nie zareagował, i polska waluta osłabiała się wczoraj (kurs w pewnym momencie sięgnął niemal 4,24 EUR/PLN).
– Pamiętając, że NBP powstrzymał się od interwencji nawet w czasie największych wahań kursu, a kurs wejścia do strefy euro nie będzie ustalony przez najbliższe 3-5 lat komentarz nie powinien mieć większego wpływu na rynek – ocenia Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Z kolei analitycy Banku Handlowego zwracają uwagę na fakt, że szacunki NBP sugerują, że kurs złotego nie jest daleki od kursu równowagi, co wyklucza interwencję. Także ich zdaniem dyskusja o realnej wartości złotego jest przedwczesna, z uwagi na problemy fiskalne, które powodują, że przyjęcie euro nastąpić może w 2015-2016 r. – Może lepiej byłoby gdyby przedstawiciele najwyższych władz banku centralnego nie wypowiadali się, jaki jest poziom kursu równowagi, ponieważ może to utrudnić negocjacje z Brukselą przy ustalaniu kursu wejścia do mechanizmu ERM 2 - ocenia za to starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK, Piotr Bielski.
Zdaniem wiceszefa NBP, rynek walutowy wciąż będzie niespokojny. – Przez najbliższy okres złoty będzie się wahał bez wyraźnego trendu – stwierdził Witold Koziński. Zdaniem analityków BNP Paribas, rząd może się zdecydować na przyśpieszenie prywatyzacji, aby poprawić notowania złotego.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA