fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

System informatyczny zatrzymał wypłatę dotacji

Wieś ma do dyspozycji ok. 70 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007 – 2013. Do tej pory wypłacono zaledwie 9,5 mld zł, m.in. z powodu braków systemów informatycznych do obsługi dotacji.
Rzeczpospolita
Rolnicza agencja nie ma zgody na uruchomienie 590 mln euro pomocy
Od uruchomienia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 minęły już dwa lata. Mimo to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie stworzyła jeszcze odpowiedniego systemu wypłaty wszystkich funduszy. Z tego powodu nie uzyskała tzw. akredytacji, czyli zgody Ministerstwa Finansów na pełne uruchomienie trzech działań.
– Powodem braku akredytacji jest niewypełnienie przez agencję w odniesieniu do niektórych działań PROW wszystkich kryteriów określonych w prawie unijnym – wyjaśnia Magda Kobos, rzeczniczka MF. Rolnicy nie mogą otrzymać funduszy na uczestnictwo w systemach jakości żywności. Budżet tego działania, skierowanego głównie do grup producentów rolnych oraz rolników wytwarzających produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne, opiewa na 100 mln euro. ARiMR w kwietniu rozpoczęła przyjmowanie wniosków i ma ich już ponad 7 tys. Producenci rolni ubiegają sie o 37 mln zł dotacji, ale nie wiadomo, kiedy otrzymają pieniądze.
Podobnie jest z dofinansowaniem płatnych usług doradczych. O 17 mln zł dotacji ubiega się ponad 4 tys. rolników. Budżet tego działania tylko w tym roku to aż 767 mln zł (w sumie 350 mln euro). Na te dwa działania Agencja ma akredytację tymczasową, która pozwala jej przyjmować i oceniać wnioski, ale nie może wypłacać pieniędzy. Trzecie działanie: odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy, o budżecie 140 mln euro, nie zostało w ogóle uruchomione. – Proces akredytacji dotyczący trzech działań PROW dobiega końca – zapewnia Marek Kassa, rzecznik ARiMR. W ministerstwie finansów nie udało nam się potwierdzić tej informacji, podobnie jak w firmie KPMG, która rekomenduje agencje płatnicze do akredytacji unijnej. Ministerstwo finansów niedawno się zgodziło na akredytację dla dwóch działań PROW o budżecie 70 mln euro: szkolenia zawodowe osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie oraz działania informacyjne i promocyjne – Nie ma wyznaczonej ostatecznej daty, do której ARiMR musi uzyskać akredytację na realizację pomocy w ramach PROW 2007 – 2013 – przypomina Magda Kobos. Problemy agencji ciągną się od kilku lat i dotyczą braków systemu informatycznego. – Pewna zwłoka wynika stąd, że ARiMR starała się obniżyć koszty oprogramowania używanego do obsługi każdego z tych działań – tłumaczy Marek Kassa. Brak tych akredytacji skutkuje tym, że Ministerstwo Rolnictwa nie może zdobyć zgody Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy w ramach programu opiewającego w sumie na 17 mld euro. Minister Marek Sawicki stara się o to już od ubiegłego roku, gdy rolnicy wyczerpali pieniądze na renty strukturalne. Komisja zaznaczyła jednak, że by dokonać przesunięć w PROW, musi mieć ocenę realizacji wszystkich działań. [ramka][srodtytul]Edyta Klasa,Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek[/srodtytul] Przymierzamy się do skorzystania z dotacji na uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności. Staramy się o rejestrację kaszubskiej truskawki jako produktu regionalnego, co powinno nastąpić już w przyszłym roku. Wtedy nasi producenci będą musieli poddać się certyfikacji, a to oznacza dla nich dodatkowe koszty. Dlatego ważna jest pomoc finansowa z PROW, która zmotywuje rolników do przystąpienia do certyfikacji upraw. Każdy może uzyskać 3,2 tys. zł rocznie, a do tego dofinansowanie członkostwa w grupie producenckiej.[/ramka] masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA