fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rynek farmaceutyczny mimo recesji rośnie, choć wolniej

Wzrost hamuje. Wg IMS globalna sprzedaż leków w 2013 roku osiągnie wartość 975 mld dol. Wbrew wcześniejszym obawom, w tym roku sprzedaż leków na receptę w USA wzrośnie o 4,5 – 5,5 proc.
Rzeczpospolita
Wygasanie patentów na część najlepiej sprzedających się leków będzie w najbliższych latach głównym hamulcem wzrostu światowego rynku farmaceutycznego – ocenia monitorująca rynek firma IMS Health
-
W latach 2009 – 2013 ochronę patentową utracą leki przynoszące łącznie 137 mld dol. przychodów ze sprzedaży rocznie (m. in. Lipitor Pfizera, Plavix produkowany przez Sanofi Aventis oraz Bristol-Myers Squibb i Advair GlaxoSmithKline). Koncerny farmaceutyczne straciły już średnio 80 proc. dotychczasowych przychodów ze sprzedaży oryginalnych preparatów, odkąd po wygasaniu patentów masowo zaczęły wchodzić na ich miejsce tańsze odpowiedniki, tzw. generyki. Najbliższe pięć lat – według IMS – będzie też okresem szybkich zwyżek na siedmiu rozwijających się rynkach (Chiny, Brazylia, Indie, Korea Południowa, Meksyk, Turcja i Rosja). Sprzedaż leków na tych rynkach wzrośnie do 2013 r. o 13 proc. Jak prognozuje IMS, w samych Chinach roczny wzrost sprzedaży przekroczy 20 proc. w 2010 r. i będzie odpowiadać za 21 proc. światowego wzrostu na rynku farmaceutycznym.
Światowy kryzys gospodarczy będzie miał większy wpływ na sprzedaż leków w krajach, w których pacjenci tradycyjnie wydają więcej na medykamenty z własnej kieszeni, jak Rosja, Meksyk czy Korea Płd. Mniej dotknięte tym efektem będą takie kraje, jak Niemcy, Hiszpania czy Turcja, w których państwo dopłaca do wielu preparatów oferowanych na receptę. Zdaniem firmy IMS w przyszłym roku sprzedaż na światowym rynku farmaceutycznym wzrośnie o 4 – 6 proc. i przekroczy 826 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA