fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Oczekiwanie na impuls

Lepsze nastroje na świecie udzieliŁy się wczoraj inwestorom na GPW. Przede wszystkim dzięki akcjom banków indeks największych firm zyskał wczoraj 1 proc. Dziś piątek – a zatem dzień, w którym inwestorzy zwykle niechętnie kupują akcje. ?
Rzeczpospolita
Wciąż utrzymuje się bardzo duża zmienność. WIG20 tym razem wzrósł, odrabiając część strat z sesji poprzedniej
W środę po zakończeniu sesji w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się sezon publikacji wyników za trzeci kwartał.
Tradycyjnie zainaugurował go aluminiowy koncern Alcoa. Dzięki redukcji kosztów i wysokim cenom aluminium spółka wypracowała 77 mln dol. zysku, podczas gdy analitycy oczekiwali kolejnej kwartalnej straty. Miła niespodzianka z tej strony mogła w jakiś sposób wpłynąć na poprawię nastrojów na rynkach zachodnioeuropejskich, gdzie wczoraj znów pojawił się zielony kolor oznaczający zwyżki cen akcji. Giełdowe byki wsparły też informacje z gospodarki niemieckiej. W sierpniu produkcja przemysłowa w tym kraju wzrosła o 1,7 proc., licząc miesiąc do miesiąca (analitycy oczekiwali wzrostu o 1,6 proc.). W lipcu produkcja spadła o 1,1 proc.
W połowie dnia Europejski Bank Centralny podał, że pozostawia stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taka decyzja była oczekiwana przez inwestorów i nie wpłynęła na notowania akcji. Na parkietach zachodnich indeksy w górę ciągnęły głównie spółki wydobywcze, którym sprzyjały drożejące surowce. Późnym popołudniem poznaliśmy dane dotyczące bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu liczba bezrobotnych zmniejszyła się do 521 tys. Analitycy szacowali, że spadek wyniósł 540 tys. Te informacje utwierdziły graczy, że ich poranne zakupy miały sens. Lepsze nastroje na świecie udzieliły się też warszawskiemu parkietowi. Indeks największych spółek WIG20 zyskał na zamknięciu 1 proc. Wciąż jednak dużo do życzenia pozostawiają obroty. Wczoraj przekroczyły 1,4 mld zł, jednak przeszło 50 proc. z tej kwoty przypadło na walory dwóch największych banków, PKO BP i Pekao, oraz akcje miedziowego KGHM. Wśród mniejszych spółek nadal mamy lekki marazm. Indeksy wprawdzie wzrosły, jednak skala zwyżki była niewielka, podobnie jak niewielka była odnotowana dzień wcześniej przecena.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA