fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

W Teheranie już nie rosną granaty

Canal+
Fascynujący dokument o przemianach Teheranu, jednego z największych miast Bliskiego Wschodu. W XIII wieku pisano: „Teheran jest położony niedaleko miasta Rey, pełnym ogrodów i drzew owocowych.
Jego mieszkańcy żyją w wydrążonych w ziemi jamach. Większość dzielnic miejscowości toczy ze sobą nieustanną wojnę. Najczęstszym zajęciem Teherańczyków jest złodziejstwo i przemoc, choć król próbuje dowieść, że również oni są jego poddanymi. To właśnie tu rośnie wspaniały owoc, niezwykły granat...”.
Reżyser Massoud Bakshi pracował nad tym dokumentem pięć lat. Wyszedł od przeszłości miasta, by pokazać, jak wioska zamieniła się w pełną miejskiego zgiełku metropolię. W jej burzliwych losach niczym w soczewce skupia się historia Iranu. Teheran był zawsze w centrum wydarzeń, które prowadziły do drastycznych zmian politycznych i społecznych w kraju. Bakshi pokazuje widzom, jaki wpływ wywarły na miasto liczne przewroty wojskowe, ingerencje obcych mocarstw, a zwłaszcza islamska rewolucja z lat 70. ubiegłego stulecia. Film zawiera nigdy niepokazywane materiały archiwalne na temat przeszłości Iranu i jego stolicy. Nie ma w sobie nic z nudnego historycznego wykładu. Jest za to pełen ironicznego humoru.
[i]canal+ | 21.00 | poniedziałek | 9.00 | wtorek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA