fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Ze sceny do telewizji i na scenę

Andrzej Łapicki będzie gościem poniedziałkowego spotkania
Fotorzepa, Adam Jagielak Ada Adam Jagielak
5 listopada minie 60 lat od pierwszej premiery Współczesnego. Z okazji jubileuszu będzie okazja przypomnieć sobie legendarne już dziś spektakle oraz wybitnych artystów, którzy je współtworzyli. Honorowym gościem obchodów będzie Erwin Axer, założyciel i pierwszy dyrektor sceny przy Mokotowskiej 13.
Wielu pretekstów do wspomnień dostarczy z pewnością cykl „Współczesny w Teatrze TVP”. Już w ten poniedziałek pokazana zostanie telewizyjna wersja przedstawienia „Biedermann i podpalacze” Maksa Fischa wyreżyserowana przez Erwina Axera we współpracy z Andrzejem Łapickim. Premiera na scenie Współczesnego odbyła się w 1959 roku, a pięć lat później spektakl zarejestrowano dla TVP.
Jan Kott w recenzji opublikowanej 60 lat temu w „Przeglądzie Kulturalnym” chwalił Mieczysława Czechowicza za rolę bezrobotnego zapaśnika. Bardzo podobał mu się też Andrzej Łapicki. „Ma urzekającą skalę głosu, dystynkcję i nową intelektualna jadowitość. Jego przedzierżgnięcia w epilogu z pseudokardynała w łysego Belzebuba i patologicznego kelnera były aktorskimi majstersztykami” – pisał Kott. A jak Andrzej Łapicki wspomina tamten spektakl? Będzie okazja zapytać go osobiście – aktor zapowiedział swój udział w poniedziałkowym pokazie. Kolejne spotkanie z cyklu „Współczesny w Teatrze TVP” zaplanowano 26 października. Przypomniana zostanie wówczas inscenizacja „Ifigenii w Taurydzie” Goethego w reżyserii Erwina Axera. Następnie zobaczymy m.in. „Trzy opowiadania” Czechowa przeniesione na telewizyjną scenę w 1966 roku przez Georgija Towstonogowa oraz „Największą świętość” Drouce’a w reżyserii Macieja Englerta z 1979 roku.
A w listopadzie scena przy Mokotowskiej pierwszy raz udostępni widzom swoje archiwa. Bohaterem pierwszego wieczoru (2.11) będzie Zbigniew Zapasiewicz. Usłyszymy dźwiękowe zapisy jego największych kreacji stworzonych we Współczesnym. Aktor pracował na etacie przy Mokotowskiej 13 w latach 1959-1966. [i] Współczesny w Teatrze TVP: „Biedermann i podpalacze”, sztuka Maksa Frischa, reż. Erwin Axer przy współpracy Andrzeja Łapickiego, wyk. Mieczysław Pawlikowski, Barbara Ludwiżanka, Barbara Wrzesińska, Teatr Współczesny, Warszawa, ul. Mokotowska 13, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie, poniedziałek (12.10), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA