fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Kinomaszyna i Włosi

Paradiso
materiały prasowe
Pół wieku istnienia Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych zobowiązuje (przynajmniej do zorganizowania przeglądu, w którym sztuka filmowa zaprezentuje się od kuchni). W CSW zobaczymy więc obrazy opowiadające o początkach ekspansji kina, kulisach powstawania i sile oddziaływania filmów.
Pierwszym seansem będzie „Historia kina w Popielawach” – jeden z najlepszych obrazów Jana Jakuba Kolskiego. Twórca oryginalnych stylistycznie opowieści zainspirował się dziejami swojej rodziny, od początku XX w. związanej ze światem kina. Zrealizował film o kowalu, który w połowie XIX wieku skonstruował „kinomaszynę”. W roli Józefa Andryszka I wystąpił Bartosz Opania. Kolski powiedział o „Historii kina w Popielawach”, że to jego ostatni z serii filmów, w których dokonywał osobistych rozliczeń ze światem.
Także Giuseppe Tornatore – w kolejnym obrazie przeglądu – sięgnął do osobistych. W kultowym „Kinie Paradiso” – wyróżnionym m.in. Oscarem, Wielką Nagrodą Jury w Cannes czy Złotym Globem – wspomina dzieciństwo w małym włoskim miasteczku i przyjaźń z wiele lat starszym operatorem w kinie parafialnym. Podczas „Kocham kino” zobaczymy także m.in. „Nieme kino” Mela Brooksa, „Purpurową różę z Kairu” Woody’ego Allena i „Deszczową piosenkę” Stanleya Donena.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA