Zaświadczenie lekarskie dla wszystkich pracodawców

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
[b]Zatrudniony w dwóch firmach pobierał w 2008 r. zasiłki chorobowy i opiekuńczy (choroba dziecka), ale zaświadczenia lekarskie przedstawił tylko w firmie B. Kontroler ZUS zmusił lekarza do sporządzenia wstecznych druków ZUS ZLA na firmę A, co ten uczynił 26 lutego br. ZUS nakazał też skorygowanie dokumentów ubezpieczeniowych za te okresy. Przez cały ten czas osoba ta pracowała w firmie A. Po uwzględnieniu tych zaświadczeń lekarskich okazało się, że firma A wypłaciła mu za ich czas zbyt wysokie wynagrodzenia. Czy ma prawo domagać się zwrotu tej nadpłaty?[/b]Dokumentami poświadczającymi prawo do obydwu zasiłków są w tej sytuacji zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika oraz o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny ZUS ZLA.[b]Osoba zatrudniona w dwóch miejscach ma obowiązek przedstawienia takiego zaświadczenia obydwu pracodawcom.[/b]Potwierdza to § 5 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktypr...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL