fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Mniej pieniędzy w domach mediowych

Billboard z reklamą
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Tylko dwa domy mediowe w I półroczu obsłużyły budżety swoich klientów warte powyżej 1 mld zł
Powodem jest oczywiście kryzys na reklamowym rynku. W ubiegłym roku w tym samym czasie takie domy były w rankingu ZenithOptimedia cztery. W tegorocznym pod względem wielkości kampanii reklamowych prowadzi dom mediowy Mediaedge:cia z obrotami wynoszącymi 1,14 mld zł, kolejne są ZenithOptimedia (1,09 mld zł) i Starcom (897,84 mln zł).
ZenithOptimedia wyliczył obroty domów opierając się na danych IAB, Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej, Expert Monitora i własnych szacunkach wielkości reklamowego rynku. – Sytuacja rynkowa wymusiła na mediach znaczne obniżki cen, które w czwartym kwartale ubiegłego roku i drugim tego roku zbliżały się do poziomu 45 – 50 proc. To miało wpływ na obroty domów mediowych. Jednak już w trzecim kwartale 2009 r. właściciele mediów (szczególnie telewizji) powoli zaczęli powracać do podwyżek cenników reklam – podaje ZenithOptimedia.
– Zleceniodawcy skłaniają się ku większym oszczędnościom, aby móc sobie pozwolić na zwiększenie wydatków na reklamę w 2011 r. poprzedzającym Euro 2012. To będzie pierwszy rok, kiedy wydatki we wszystkich kategoriach mediów zaczną rosnąć – komentuje Jakub Potrzebowski, prezes ZenithOptimedia w Polsce. Według firmy reklamowy rynek skurczy się tu w tym roku o 6 proc. i będzie wart 7,29 mld zł. Starlink przewiduje spadek o 8,2 – 9,4 proc. (do 7,06 – 7,11 mld zł), a CR Media Consulting aż o 14,7 proc., do 6,36 mld zł. Według Tadeusza Żórawskiego, prezesa domu mediowego Universal McCann, wyliczenia ZenithOptimedia mogą być przeszacowane, bo w rzeczywistości domom mediowym udawało się negocjować jeszcze większe rabaty na reklamy, a więc zarządzane przez nie budżety spadły nawet bardziej. – Myślę, że 2010 r. przyniesie pewną korektę: media przestaną udzielać ad hoc rabatów na reklamy i będą precyzyjniej planować swoją politykę cenową – mówi Żórawski. Przedstawiciele domów mediowych, z którymi rozmawiała „Rz“, zgadzają się z opisanymi w raporcie tendencji, ich wątpliwości budzi fakt, że ZenithOptimedia występuje w nim jako jeden podmiot. Zdaniem branży domy Zenithmedia i Optimedia powinny występować jako osobne firmy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA