fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Bratankom pomogła gorzka pigułka

Budapeszt, stolica Węgier
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego Węgry są najlepszym z klientów, jakich fundusz dziś posiada
Węgrzy zgłosili się po pomoc bardzo szybko i chętnie współpracowali we wprowadzaniu w życie zaleconych reform.
Według ostatniej prognozy MFW w tym roku węgierski PKB skurczy się o 14,9 proc, ale w przyszłym roku już tylko o 3,6 proc.
– Właśnie dzięki szybkiej reakcji węgierskiego rządu odbudowa gospodarki idzie znacznie szybciej,niż w innych krajach, które również zdecydowały się skorzystać ze wsparcia MFW - mówił podczas walnego zgromadzeni Banku Światowego i MFW Marek belka,dyrektor Departamentu Europejskiego funduszu. Zastrzegł się,że ta uwaga nie dotyczy Polski korzystającej z jednego z najnowszych produktów MFW - tzw FCL. Jest to stworzona już po wybuchu kryzysu linia kredytowa przeznaczona na zwiększenie rezerw walutowych. Można ją wykorzystać np. w przypadku spekulacyjnego ataku na walutę.
Trudni rozmówcy MFW to Ukraina, Rumunia oraz Serbia. Zoltan Torok, ekonomista z Raifeissen International Bank podkreśla, że taka postawa rządu w Budapeszcie ma to ogromne znacznie dla inwestorów.
Po wybuchu kryzysu gospodarka węgierska rzeczywiście była w fatalnej kondycji. Praktycznie znajdowała się na progu bankructwa. Forint gwałtownie stracił na wartości, a jego kurs zjechał z poziomu 240 za euro rok temu do 317 forintów za euro w marcu. Teraz zdołał odrobić straty i po aprecjacji zatrzymał się na poziomie 270 za euro. Emisja obligacji o wartości miliarda euro z lipca 2009 spotkała się z dobrym przyjęciem na rynku.Zaś stopy procentowe,które zostały podniesione do 11,5 proc w październiku,teraz zostały obniżone do 8 proc. i oczekuje się dalszego ich spadku.
Wtedy, w październiku jedynym źródłem pozyskania kapitału mógł być tylko MFW.To dlatego ostatecznie 8 listopada została podpisana umowa na wsparcie węgierskiej gospodarki kwotą 15,7 mld dolarów.
Zoltan Torok zgadza się,że swój wkład w poprawę kondycji węgierskiej gospodarki ma również i lepsza sytuacja na rynkach światowych, głównie wychodzenie z recesji Niemiec i Francji. Pomogło jednak przede wszystkim regularne zażywanie bardzo gorzkiego lekarstwa zaleconego przez MFW. Do jej składników trzeba zaliczyć drastyczne ograniczenie deficytu budżetowego do 3,9 proc. w tym roku i 3,8 w 2010. Zdaniem Toroka dla niego samego ogromnym zaskoczeniem było to, że Węgrzy byli w stanie ograniczyć wydatki rządowe o 450 mln euro.
– Żaden z poprzednich rządów nie był w stanie dokonać takich cięć - podkreśla.
Nadal jeszcze poniżej oczekiwań są wpływy podatkowe, ale według zapewnień rządu an koniec roku i to kryterium zostanie spełnione. Nie jest również zagrożone zatwierdzenie budżetu na 2010 do końca listopada. Opozycja krytykuje te plany. Zdaniem Viktora Orbana z prawicowego prospołecznego Fideszu zanim te wszystkie zmiany zaczną działać na korzyść węgierskiej gospodarki, załamie się system ochrony zdrowia i zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur.
Minister finansów,Peter Oszko odrzuca te zarzuty , a co więcej zapewnia,że Węgry nie będą już potrzebowały kolejnego pakietu pomocowego z MFW.
Orban nie jest jedynym krytykiem rządowego optymizmu. Były minister gospodarki, Peter Akos Bod uważa, że uspokajające zapewnienia rządu pojawiły się zbyt wcześniej. Jego zdaniem rzeczywiście może udać się obniżenie deficytu budżetowego, ale to akurat nie załatwi problemów strukturalnych z jakimi borykają się Węgrzy,przede wszystkim uporczywie rosnącego bezrobociu,które ostatnio sięgnęło poziomu 9,9 proc. i będzie rosło nadal. I tutaj rząd się broni zapowiadając drastyczne zmniejszenie kosztów pracy w firmach,gdzie płace wynoszą 100-1500 Euro miesięcznie.
–Czego by rząd nie zrobił, to nie zmienia to faktu,że gospodarka węgierska nadal znajduje się na oddziale intensywnej terapii i na stałe ma podłączoną kroplówkę z MFW – mówi Les Nemethy z małego banku inwestycyjnego Euro-Phoenix. Zgadza się jednak,że ta kroplówka działa tak, jak tego życzył sobie ordynator.
[i]Danuta Walewska ze Stambułu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA