fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Putin stawia Renault pod ścianą

Iwona Trusewicz
Rosyjski premier dał Francuzom ultimatum: albo zwiększą finansowanie AwtoWAZ, albo stracą posiadane udziały
My już daliśmy AwtoWAZ 25 mld rubli (830 mln dol.). Teraz musimy rozmawiać z inwestorem: albo będzie uczestniczyć w finansowaniu koncernu, albo będziemy musieli uzgodnić odpowiednie zmniejszenie jego udziałów – zapowiedział Władimir Putin na ostatnim posiedzeniu rządu.
AwtoWAZ, największy w Rosji producent aut osobowych, jest na skraju bankructwa. Do końca roku zwolni prawie jedną trzecią ze 100-tys. załogi. Produkcja stoi, bo na łady nie ma popytu. Długi zakładu sięgają 1,5 mld dol.
Pakiet blokujący (25 proc.) należy do francuskiego Renault, prywatna grupa inwestycyjna Trojka Dialog ma 25,64 proc., a państwowe Rostechnologie – 25,1 proc. Reszta jest w rękach osób prywatnych.
[wyimek]25 procent udziałów w AwtoWAZ należy obecnie do Renault[/wyimek]
Załoga spółki żąda powrotu koncernu pod skrzydła państwa. Ostatnio zarząd zwrócił się do rządu o kolejną pomoc. Tym razem chodzi o 12 mld rubli (ok. 400 mln dol.) kredytu na dziesięć lat ze spłatą odroczoną do 2015 r. Ministerstwo Finansów uważa jednak, że dalsze finansowanie z budżetu może się odbywać tylko przy zwiększeniu udziału państwa w koncernie. Dlatego zaproponowało zamianę długów zakładu na akcje wyemitowane w dodatkowej emisji. Na to nie zgodzili się Francuzi, którzy za swój pakiet blokujący wpłacili w minionym roku do rosyjskiej kasy miliard dolarów.
Przedstawiciele rządu, zarządu koncernu i akcjonariuszy już dwa razy spotykali się, by uzgodnić sposób unowocześnienia giganta. 6 grudnia rząd zajmie się tym na specjalnym posiedzeniu.
Rosyjscy analitycy uważają, że Francuzi przyjmą ultimatum Putina, bo sami najwięcej stracą na upadku AwtoWAZ. W I półroczu koncern stracił na AwtoWAZ co najmniej 181 mln euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA