Biznes

Pożyczki na uratowanie dotacji środowiskowych

Na realizację projektów finansowanych z Funduszu Spójności mamy czas do końca 2010 r. Do połowy 2009 r. Bruksela przekazała Polsce ponad 3,33 mld euro. Z prawie 130 inwestycji udało się zakończyć około jednej trzeciej.
Rzeczpospolita
Ponad 260 mln zł na ratowanie inwestycji środowiskowych finansowanych z Funduszu Spójności
Narodowy Fundusz Ochorny Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejną pomoc finansową dla inwestycji, które mają problemy z płynnością finansową. W ten sposób chce pomóc samorządom w ukończeniu projektów w terminie wymaganym przez Komisję Europejską.
Zgodnie z zasadami wykorzystania środków z Funduszu Spójności (FS) inwestycje muszą zakończyć się do końca 2010 r. Niedotrzymanie terminów grozi utratą dotacji. Podmioty, którym brakuje środków na realizację, mogą zwrócić się do NFOŚiGW po pożyczkę. Łącznie to 267 mln zł. – To druga pomoc zagrożonym projektom. Wcześniej uruchomiliśmy z funduszu wrakowego 600 mln zł. Skorzystało z niego dziewięć projektów – wyjaśnia Witold Maziarz z NFOŚiGW. Nowa pożyczka też będzie udzielana z pieniędzy funduszu wrakowego.
Pomoc będzie miała formę pożyczki. Będą one udzielane do połowy przyszłego roku. Ich oprocentowanie będzie stałe i wyniesie 4,8 proc. w skali roku. Problemy z finansowaniem największych inwestycji dotowanych przez Unię pojawiły się w zeszłym roku. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny okazało się, że koszty inwestycji wzrosły. – W niektórych przypadkach nawet o 120 proc. – mówi Maziarz. To spowodowało opóźnienia w realizacji przedsięwzięć. Już dziś wiadomo, że nie wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane w takim zakresie, w jakim pierwotnie planowano. By nie utracić środków UE, tam, gdzie to możliwe, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało o tzw. fazowaniu projektów. Chodzi o podział inwestycji na etapy. Przykładem jest budowa warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka za ponad 1 mld zł. Prace, których nie uda się zakończyć do końca 2010 r., zostaną sfinansowane z FS, ale z puli środków przyznanych na lata 2007 – 2013 w ramach programu infrastruktura i środowisko. Z puli 5,6 mld euro, którą dysponujemy do 2010 r., najwięcej poszło na inwestycje wodno-kanalizacyjne (2,68 mld euro) oraz budowę dróg i autostrad (1,36 mld euro). Na lata 2007 – 2013 Polska dostała z FS ponad 22 mld euro.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL