Kasa fiskalna poza inwenturą

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Czy w remanencie sporządzanym na dzień likwidacji działalności trzeba ująć również kasę fiskalną? Wydaje się to absurdem, a jednak organy podatkowe żądają zapłaty VAT od tych urządzeń. Na szczęście ich stanowisko korygują sądy administracyjne
Kasa rejestrująca może być zaliczona przez przedsiębiorcę albo do środków trwałych, albo do wyposażenia (jeśli cena jej nabycia nie przekracza 3500 zł).W momencie zakończenia działalności obowiązuje specjalny tryb postępowania z tym urządzeniem. Wymagane jest zakończenie pracy w trybie fiskalnym z udziałem pracownika urzędu skarbowego, polegające na pozbawieniu kasy pamięci fiskalnej (urządzenia umożliwiającego trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia). To, co pozostaje z kasy rejestrującej po zakończeniu działalności, nie jest więc tym samym, co podatnik kupił przy jej rozpoczęciu.[srodtytul]To nie jest towar konsumpcyjny...[/srodtytul]Zwrócił na to uwagę [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 9 kwietnia 2008 r. (I SA/Lu 27/08)[/b], orzekając, że „sformułowanie art. 14 ust. 1 ustawy...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL