fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lepszy system wsparcia dla firm

W tym roku do podziału jest prawie 6,6 mld zł. W 2009 r. w konkursach dla firm („Innowacyjna gospodarka”) zostanie uruchomione ok. 40 proc. budżetu na lata 2007 – 2013.
Rzeczpospolita
Fundusze unijne: konkurs na granty. Przełom w podejściu do podziału dotacji, małe firmy nie będą konkurować z dużymi
Wczoraj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie ich wyników w przedsiębiorstwach. Sporym zaskoczeniem i nowością jest to, że nabór wniosków będzie prowadzony oddzielnie dla dużych przedsiębiorstw oraz tych z sektora małych i średnich (MŚP). Pula do podziału wynosi po 280,2 mln zł dla każdej z grup.
– Takie rozdzielenie firm pod względem wielkości to bardzo dobre rozwiązanie – chwali Michał Turczyk z firmy doradczej Deloitte. Eksperci domagali się jego wprowadzenia także na łamach „Rz”. Kilka tygodni temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło bowiem niekorzystne dla dużych firm decyzje. Niespodziewanie wykluczyło je z udziału w konkursie na granty dla innowacyjnych inwestycji (cieszące się największym zainteresowaniem źródło dotacji z programu „Innowacyjna gospodarka”), a także z konkursu na wsparcie rozwoju działalności B+R lub wdrażanie nowych wzorów przemysłowych. Urzędnicy wyjaśniali, iż zachwiany został tzw. parytet podziału unijnych funduszy między małych i dużych przedsiębiorców na niekorzyść tych pierwszych. By go wyrównać, dużych odcięto od pieniędzy.
– Zamiast takich dyskryminujących część beneficjentów decyzji trzeba było od razu wprowadzać oddzielne budżety – zauważa Turczyk. – Mam nadzieję, że taki standard będzie stosowany we wszystkich następnych konkursach – dodaje. Będzie wtedy można na bieżąco śledzić podział, a największe i mniejsze firmy nie będą musiały ze sobą bezpośrednio konkurować. Część ekspertów po wykluczeniu dużych przedsiębiorstw z konkursów obawiała się, że zabraknie chętnych na dotacje. Okazuje się jednak, że MŚP mają także ogromną chrapkę na unijną pomoc. W poniedziałek rozpoczął się – tylko dla nich – nabór wniosków o granty na rozwój działalności B+R lub wdrożenia nowych wzorów przemysłowych. Do wtorku po południu wpłynęły 34 wnioski o wartości ok. 120 mln zł, czyli prawie dwa razy tyle, ile było do podziału (68 mln zł). W tej sytuacji Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości musiała ogłosić zamknięcie konkursu – o dotacje można się ubiegać tylko do piątku włącznie. – Tak wielkie zainteresowanie małych i średnich firm dotacjami na działania innowacyjne, i to w czasie kryzysu, wskazuje, że także polskie MŚP poczuły potrzebę wprowadzania u siebie rozwiązań prorozwojowych – komentuje Ewa Fedor, ekspert ds. funduszy UE z Konfederacji Pracodawców Polskich. [ramka][b]Najbliższe konkursy[/b] Do końca roku przedsiębiorcy mogą się ubiegać jeszcze o kilka typów dotacji. Do 30 października trwa nabór wniosków o wsparcie najbardziej innowacyjnych inwestycji (budżet – 750 mln zł, konkurs tylko dla małych i średnich firm). Od 2 do 30 listopada małe i średnie firmy mogą wnioskować o pomoc na prace badawczo-wdrożeniowe, a duże od 16 listopada do 14 grudnia (po 281 mln zł). Nabór wniosków o dotacje na e-współpracę firm rusza 5 października (156 mln zł), a na e-usługi 26 października (145 mln zł, tylko małe firmy). [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA