fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Farfał przegrał, Bogusław Szwedo rządzi

Jacek Karnowski
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Ruszyły zmiany w TVP. Jana Pińskiego Potwierdziły się informacje "Rz". na stanowisku dyrektora Agencji Informacji zastąpił Jacek Karnowski, obecny szef „Panoramy”
Marzena Paczuska-Tętnik to nowa szefowa "Wiadomości", a Grzegorz Pawelczyk - serwisów informacyjnych TVP INFO.
Bogusław Szwedo jest legalnym p.o. prezesa TVP. Krajowy Rejestr Sądowy wykreślił z władz spółki poprzedni zarząd. To zakończyło dwumiesięczną obronę przed odwołaniem dotychczasowego szefa Piotra Farfała. Dwa tygodnie temu Farfał nie chciał wpuścić do TVP jej nowej rady nadzorczej (zdominowanej przez ludzi PiS i SLD), bo uważał ją za nielegalną. Ponad tydzień później na teren telewizji nie miał wstępu powołany wtedy na p. o. prezesa Szwedo. Wczoraj nie miał już problemów z wejściem do gmachu na Woronicza. – Czułem się prezesem od momentu powołania – zapewniał Szwedo. Farfał wygłosił wczoraj tylko krótki komentarz: – Decyzja sądu jest, jaka jest. Ja się jej podporządkuję.
Pracownicy spółki otrzymali od niego list pożegnalny, w którym dziękuje za trzy i pół roku współpracy (tyle czasu był w zarządzie telewizji). Wczoraj doszło też do godzinnej rozmowy Szwedy i Farfała, który przekazał następcy informacje o najważniejszych bieżących sprawach spółki. Czy Farfał nowemu szefowi TVP, tak jak pracownikom życzył „powodzenia”? – Najwyraźniej zapomniał – twierdzi Szwedo. [wyimek]9 miesięcy Piotr Farfał rządził telewizją publiczną[/wyimek] Nowy prezes nie chce mówić o swoich pierwszych decyzjach na stanowisku. – Najpierw dowiedzą się o tym sami zainteresowani – zaznacza. Już wczoraj z TVP zdecydował się odejść Jan Piński, dyrektor Agencji Informacji. Po południu został wezwany do prezesa. Szwedo chciał go odsunąć od stanowiska, ale Piński sam podał się do dymisji. – Złożyłem wypowiedzenie, które zostało przyjęte – mówi „Rz”. Nowym dyrektorem AI został dziś Jacek Karnowski, obecny szef „Panoramy”. – Nie komentuję – mówił „Rz” wczoraj Karnowski. Wiadomo, że z TVP będzie musiał odejść Wojciech Bosak, dyrektor biura zarządu. Według nieoficjalnych informacji może go zastąpić Romuald Orzeł, były szef wydawnictwa Media SKOK. Pojawiają się też spekulacje, że z TVP będą się musieli pożegnać najbliżsi współpracownicy Farfała, m.in. Piotr Ślusarczyk (wiceszef biura zarządu), Radosław Parda (wiceszef biura administracji). – Szefostwo TVP Libertas pójdzie na pierwszy ogień – stwierdził jeden ze współpracowników Szwedy. Władze TVP chcą przeprowadzić audyt ekonomiczny i prawny ostatnich decyzji Farfała. – Na razie poznajemy sytuację finansową – zaznacza wiceprezes Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, która razem ze Szwedą została wpisana do nowych władz TVP. Decyzje sądu zakończyły spór o to, kto rządzi TVP. KRS wykreślił z władz spółki nie tylko Farfała, ale i innych zawieszonych członków zarządu z prezesem Andrzejem Urbańskim. Po decyzji KRS minister skarbu oddelegował do rady nadzorczej swojego nowego przedstawiciela – Grzegorza Borowca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA