fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Rusza internetowa lista ściganych

Zatrzymanie poszukiwa-nego listem gończym Alikhana M. Warszawa, październik 2008 r.
materiały operacyjne policji
Nowa strona policji. Na początek znajdą się tu 2 tysiące nazwisk i zdjęć osób poszukiwanych m.in. za zabójstwa
Personalia poszukiwanego przestępcy, krótka notka, za co jest ścigany i najważniejsze: zdjęcie – to wszystko znajdzie się na stronie internetowej, jaką uruchomi dziś Komenda Główna Policji (dziś też ma podać jej adres) – dowiedziała się „Rz”. To nowość, która ma pomóc policji wytropić ukrywających się przestępców.
– Na początek na stronie umieścimy ok. 2 tys. nazwisk, ale listę będziemy uzupełniać – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik KG Policji. Według informacji „Rz” prace nad uruchomieniem strony trwały od kilku miesięcy, a inicjatywie patronował wiceszef MSWiA gen. Adam Rapacki.
Na stronie zostaną umieszczone dane osób ściganych za przestępstwa różnego kalibru. Te najpoważniejsze, jak zabójstwa, porwania, napady, ale też nadużycia gospodarcze. A docelowo – nawet ścigani za lżejsze, lecz uciążliwe dla społeczeństwa przestępstwa. – Np. notoryczni oszuści czy złodzieje kieszonkowi. Warunek to zgoda sądu na publikację personaliów i wizerunku – mówi informator„Rz”. Z danych KG Policji wynika, że przed wymiarem sprawiedliwości ukrywa się w Polsce ponad 51 tys. osób. To ludzie, za którymi wystawiono listy gończe i nakazy zatrzymania. Wśród najgroźniejszych, których twarze zobaczymy na stronie, będzie 36-letni Mariusz Wroński ścigany w kraju i za granicą. W 1996 r. zastrzelił człowieka, ma też na koncie napad i próbę zabójstwa portiera w hotelu w Monachium. Z fałszywymi dokumentami jeździ po Europie. – Ostatnio przyjechał do Polski w przebraniu kobiety – mówi „Rz” jeden z funkcjonariuszy. Choć policja depcze mu po piętach, na razie jest krok za nim. Na stronie znajdzie się też Rafał Skatulski, ps. Szkatuła, podejrzany m.in. o zabójstwo. Od lat jest nieuchwytny, nie wiadomo, czy żyje. Za informacje o nim: żywym lub martwym, szef policji wyznaczył 20 tys. zł nagrody. Zobaczymy też twarz ukrywającego się od 1999 r. Andrzeja Tyburskiego, ps. Tyburek, który w 2002 r. zabił policjanta w Mikołajkach. I biznesmena Rudolfa Skowrońskiego ściganego w związku z aferą korupcyjną w resorcie finansów. – Będziemy dążyć do tego, żeby wystawienie listu gończego automatycznie wiązało się ze zgodą na publikację personaliów w Internecie – mówi Sokołowski. – Istotą poszukiwań jest to, by były skuteczne. Podanie do publicznej wiadomości, w Internecie, nazwiska i wizerunku takiej osoby jest potrzebne. Ze strony sądu nie będzie żadnych przeszkód – zapewnia „Rz” sędzia Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA