fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Trzeba wyjaśnić aferę hazardową

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Większa od afery Rywina czy mniejsza? – spierali się w środę politycy wszystkich partii. Spierali się w związku z ostrzeżeniem wysłanym przez szefa CBA Mariusza Kamińskiego do prezydenta, premiera oraz władz Sejmu i Senatu w sprawie afery związanej z nowelizacją ustawy o grach i zakładach wzajemnych
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/gabryel/2009/10/01/trzeba-wyjasnic-afere-hazardowa/]Skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiadomił jednocześnie prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Na aferze tej skarb naszego państwa mógł stracić prawie 500 mln zł. Bulwersujące informacje ujawnione dziś w związku z tą sprawą przez „Rz” raczej nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z aferą na dużą skalę. Z jednej strony związaną z postępowaniem podczas prac nad tekstem ustawy o grach i zakładach wzajemnych, a z drugiej – z prawdopodobnym zdradzeniem faktu toczenia w tej sprawie śledztwa osobom nim objętym. Należy mieć nadzieję, że afera ta – w przeciwieństwie do wielu innych, do tej pory niewyjaśnionych i nieosądzonych – zostanie wyświetlona do samego końca; że prokuratura dołoży wszelkich starań, by ustalić, jak mogło dojść do manipulacji w czasie prac nad projektem ustawy o hazardzie. A jeśli zajdzie potrzeba, że zajmie się tym także sejmowa komisja śledcza.
Ale afera ta zmusza również do postawienia pytań ogólniejszej natury. O to, jaka jest faktyczna skala korupcji w Polsce, i czy aby na pewno środki stosowane w walce z nią są odpowiednie? A warto w tym kontekście przypomnieć, że od dawna gotowy jest projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa minister w Kancelarii Premiera Julii Pitery. Projekt mocno restrykcyjny, proponujący zarówno rozszerzenie gamy czynów, które mogą zostać zakwalifikowane jako przejawy korupcji, jak też wprowadzenie nowych sposobów kontroli, m.in. obowiązku składania oświadczeń o działalności zarobkowej nie tylko funkcjonariuszy publicznych i ich małżonków, ale również ich dzieci, wnuków, rodziców i rodzeństwa. Dlaczego projekt Pitery od niemal pół roku nie może się doczekać rozpatrzenia przez Radę Ministrów? Czy naprawdę nie da się w Polsce stanowczo walczyć z korupcją bez katalizatora w postaci co i rusz wybuchających afer? Takich, jak ujawniona w środę afera hazardowa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA