fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inwestycje publiczne dadzą pracę

Azja z Chinami na czele nadrabia infrastrukturalne zaległości. Pogłębi je Afryka z zaledwie 10 mld dol. inwestycji publicznych w ciągu 20 lat.
Rzeczpospolita
W najbliższych dwóch dekadach wartość nowych inwestycji w projekty infrastrukturalne sięgnie 25 – 30 bilionów dolarów, tworząc tysiące nowych miejsc pracy
Tylko w ciągu dwóch lat w ramach działań pobudzających gospodarkę rządy przeznaczą na ten cel dodatkowo 650 mld dolarów – przewidują analitycy z kanadyjskiego CIBC World Markets.
Ich zdaniem publiczne wydatki na infrastrukturę są bardziej skutecznym narzędziem w tworzeniu miejsc pracy i pobudzaniu aktywności gospodarczej niż cięcia podatkowe. Jednym z czołowych inwestorów w tej dziedzinie będą USA, gdzie 150 mld dolarów z wartego ponad 800 mld dolarów pakietu Obamy pójdzie na rozwój infrastruktury. Chiny przeznaczą na ten cel 4/5 wartego 600 mld dolarów pakietu stymulującego.
Według CIBC największa część globalnych wydatków infrastrukturalnych (prawie 38 proc.) sfinansuje rozwój transportu, 30 proc. – projekty energetyczne, ponad 22 proc. rozwój telekomunikacji, a 10 proc. pójdzie na sieć wodnokanalizacyjną. – Roboty publiczne od lat są jednym ze sposobów na walkę z kryzysem. Neutralizują rosnącą stopę bezrobocia i pobudzają popyt ograniczony przez zwiększoną ostrożność przedsiębiorców – komentują raport CIBC analitycy portalu Rynekpracy.pl. Przypominają, że również w Polsce znaczną część wartego 91 mld zł planu stabilności i rozwoju stanowią inwestycje publiczne. Wraz z nimi zwiększy się zatrudnienie przy robotach publicznych, które w ub.r. wzrosło do 44,5 tys osób – najwięcej od pięciu lat.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA