fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wyborcy nie chcą podziałów prawicy

- Ludwik Dorn w cichości ducha marzy, by partia, którą chce założyć, miała poparcie takie jak PiS - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS
[b]Rz: Ludwik Dorn zapowiedział budowę nowego ugrupowania. Jak PiS zamierza się bronić przed odpływem do niej działaczy?[/b]
Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS: To zerowe zagrożenie dla naszej formacji. Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że PiS zmonopolizował pozycję na polskiej scenie politycznej na prawo od centrum i wszystkie inicjatywy parapolityczne czy wręcz klubowe są i będą skazane na niepowodzenie. Wyborcy centroprawicy i prawicy nauczeni koszmarnym doświadczeniem lat 90. – potwornego rozdrobnienia głosów, chcą i głosują na jedyną alternatywę dla liberałów i Lewicy, czyli PiS.
[b]Z szeregów PiS słychać niezadowolenie i oczekiwanie na zmiany. Na czym ma polegać zapowiadana demokratyzacja partii?[/b]
PiS jest partią demokratyczną. Ale zwiększymy jeszcze, w przeciwieństwie do PO, autonomiczność regionalnych władz przy układaniu list do Sejmu. Temu ma służyć Karta posła zawierająca dość szczegółowe kryteria oceny naszych parlamentarzystów. Jeżeli poseł będzie mniej aktywny, to na liście do parlamentu za dwa lata może go np. prześcignąć aktywny samorządowiec z PiS.
[b]Wybory parlamentarne to na razie odległa sprawa.[/b]
Niekoniecznie. W PO istnieje koncepcja, aby w sytuacji, gdy poparcie w sondażach wyraźnie spada, a teraz widać taką tendencję, przyspieszyć wybory i przeprowadzić je nawet wiosną przyszłego roku. Poważni politycy z PO, także doradcy z Kancelarii Premiera, o tym mówią.
[b]PiS chce wcześniejszych wyborów?[/b]
Jeśli miałoby to oznaczać definitywny koniec tego złego rządu, to niczego bym nie wykluczał. Ale myślę, że trzeba dać szansę premierowi Tuskowi, by dotrwał do końca.
[b]Czym PiS chce przekonać do siebie nowych wyborcó? Dorn mówi, że jesteście „zaskorupiałą partią”?[/b]
Ludwik Dorn w cichości ducha marzy, by partia, którą chce założyć, miała poparcie takie jak PiS. Będziemy zabiegać o utrzymanie dotychczasowego elektoratu, ale też walka będzie się toczyć tam, gdzie PiS ustąpił PO. A w sytuacji zmęczenia elektoratu PO słabym rządem Tuska mamy szanse przekonać do siebie tych wyborców.
[b]Na razie nie możecie przeskoczyć dwudziestukilku procent poparcia. W partii słychać głosy, że potrzebne jest nowe otwarcie.[/b]
Świetną okazją do przełomu politycznego dla PiS będzie kampania prezydencka Lecha Kaczyńskiego. Będzie ona wymagała bardzo szerokiej koalicji różnych środowisk społecznych, organizacji zawodowych, stowarzyszeń oraz koalicji znanych autorytetów i działaczy lokalnych. Myślę, że będzie to stworzenie nowej jakości wokół prezydenta Kaczyńskiego i z całą pewnością także z wielkim pożytkiem dla PiS.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA