Praca, emerytury, renty

Ubezpieczenie opiekuna chorego dziecka

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
[b]Mam 26 lat i trzyletnie dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności. Po studiach nie pracowałam, gdyż opiekuję się synem. Korzystam z ubezpieczenia zdrowotnego męża. Na dziecko pobieramy zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Co mam zrobić, żeby lata opieki nad dzieckiem liczyły mi się do emerytury? Czy mam sama opłacać składki emerytalną i rentową? W tej chwili nie przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne (przekraczamy kryterium dochodowe 583 zł na osobę w rodzinie), ale jeśli je kiedyś uzyskam, to czy te lata będą mi się liczyły do emerytury?[/b]
[i][b]Odpowiada Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS:[/b][/i] Zgodnie z art. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=21462E13EC8A943EF79088288F8BCF74?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych[/link] osoby sprawujące opiekę nad członkiem rodziny, spełniające warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, zachowują prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, jeżeli nie posiadają innego tytułu do objęcia ubezpieczeniami obowiązkowymi.
[b] Z pytania wynika, że czytelniczka nie pobiera świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z czym nie ma podstaw do objęcia ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeżeli zgłosi wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi, to zostanie nim objęta od dnia złożenia wniosku.[/b] Kwota składek jest wówczas pokrywana przez osobę ubezpieczoną. [b]Gdy natomiast czytelniczka uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (bo np. spadną dochody w jej rodzinie), to składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będą opłacane przez organy właściwe wypłacające te świadczenia.[/b] Oczywiście kwota opłaconych składek będzie miała wpływ na wysokość emerytury.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL