fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zielone światło dla lotniska w Kielcach

Rzeczpospolita
Kielce mają wstępną zgodę na uruchomienie portu lotniczego w Obicach
Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał promesę zezwolenia na założenie lotniska cywilnego z Obicach. Jest ona gwarancją, że jeżeli spółka zarządzająca portem lotniczym spełni wymogi określone w ustawie – Prawo lotnicze, dotyczące m.in. bezpieczeństwa, otrzyma zgodę na założenie lotniska. Promesa jest ważna do końca 2013 roku. Do tego czasu trzeba przygotować projekt nowego portu i zakończyć prace przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia inwestycji.
– Koszt uruchomienia lotniska jest szacowany na ok. 500 mln zł – mówi „Rz” Zdzisław Wrzałka, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Władze regionu nie są udziałowcami spółki zarządzającej portem w Obicach, ale chciały wesprzeć jego budowę. W regionalnym programie operacyjnym zarezerwowały początkowo ponad 50 mln euro na powstanie portu. Nie zgodziła się na to jednak Komisja Europejska.
– Nie mamy pieniędzy, by zaangażować się w ten projekt – mówi marszałek Wrzałka. Władze województwa są już właścicielem innej spółki, która zarządza lotniskiem sportowo-rekreacyjnym w Masłowie. W ciągu najbliższych dwóch lat zainwestuję w nie ze środków własnych około 13 mln zł. – Nie będzie to nigdy lotnisko, które mogłoby obsługiwać duże samoloty pasażerskie. Nie ma gdzie rozbudować pasa startowego do niezbędnej długości – podsumowuje marszałek Wrzałka. Władze Kielc próbowały zainteresować projektem w Obicach prywatnych inwestorów – na razie bez powodzenia.
Promesę zezwolenia na założenie lotniska ULC wystawił dla portu w podwarszawskim Sochaczewie, Kamieniu Śląskim pod Opolem i Świdniku pod Lublinem. Porty w Kamieniu i Sochaczewie należą do inwestorów prywatnych.
– Kolejnych wniosków od portów lotniczych nie mamy – mówi Katarzyna Krasndębska, rzecznik ULC.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA