fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Bolero na głosy

To piąta edycja legionowskiej imprezy, która doczekała się tym samym jubileuszu. Spośród wielu letnich festiwali odbywających się w kościelnych wnętrzach ten wyróżnia się ciekawym programem.
Dominuje w nim oczywiście muzyka religijna, a obok utworów dobrze znanych można posłuchać prawdziwych rarytasów.
Przekonamy się o tym już w niedzielę podczas pierwszego festiwalowego wieczoru w Legionowie. Wystąpi jeden z najbardziej doświadczonych polskich organistów Mirosław Pietkiewicz oraz znakomity zespół Affabre Concinui. W polskim tłumaczeniu nazwa tej męskiej grupy powinna brzmieć: Idealnie współbrzmiąc, co w pełni oddaje perfekcyjne zgranie głosów wszystkich jej wokalistów. Affabre Concinui działa już od ćwierć wieku, zespół jest dobrze znany w całej Europie z koncertów i licznych nagrań płytowych.
Ta poznańska grupa potrafi zaśpiewać wszystko – od muzyki renesansowej po przeboje The Beatles. Próbkę umiejętności zaprezentuje w niedzielę. W programie znajdą się utwory XVI-wiecznych kompozytorów angielskich, pieśni Moniuszki i Schuberta oraz wokalne opracowania takich przebojów instrumentalnych jak „Cztery pory roku” Vivaldiego czy „Bolero” Ravela. Mirosław Pietkiewicz doda do tego organowe utwory Bacha, Haydna i Twardowskiego. Koncerty festiwalu w Legionowie łączą brzmienie organów z głosem ludzkim lub innymi instrumentami. Tak więc za tydzień, 9.08, posłuchamy grającej na organach Elżbiety Karolak i niemieckiego trębacza Johanna Plietzscha. 16.08 z organistą Gedyminem Grubbą wystąpi nasz czołowy skrzypek Piotr Pławner. Tydzień później organista Władysław Szymański będzie towarzyszyć barytonowi Arturowi Rucińskiemu oraz solistce Warszawskiej Opery Kameralnej Magdalenie Andreew-Siwek. Na finał festiwalu 30.08 Jan Bokszczanin zagra z zespołem Concerto Avenna koncerty Bacha i Haendla. [i]V Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, kościół pw. Bożego Miłosierdzia, Legionowo, ul. Targowa 48, niedziela (2.08) – niedziela (30.08), godz. 19.15[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA