Dane gospodarcze

Tylko w Polsce wydatki na kuchnie wzrosną

Tylko w Polsce sprzedaż może się zwiększyć. Jednak także w naszym kraju widać oznaki spowolnienia w branży AGD.
Rzeczpospolita
Choć kryzys pustoszy już rynki największych krajów europejskich, to w naszym kraju sytuacja wygląda najlepiej. Podobnie jak w przypadku innych kategorii dużego sprzętu AGD także wydatki na kuchnie będą w dalszym ciągu rosły
Według prognoz firmy doradczej Euromonitor International z największymi spadkami sprzedaży sprzętu kuchennego w przyszłym roku trzeba się liczyć we Włoszech, gdzie rynek może się skurczyć o niemal 15 proc. Już w tym roku Włosi kupują coraz mniej sprzętu, a najwięksi producenci w tym kraju maja problemy.
Indesit ogłasza coraz słabsze wyniki, spółka Antonio Merloni, zaś do której należy choćby marka Ardo, zwróciła się o ochronę przed wierzycielami. W innych krajach sytuacja nie jest dużo lepsza – kilkuprocentowe spadki sprzedaży wystąpią w Niemczech, Hiszpanii czy nawet Rosji, która w przypadku wzrostu popytu na sprzęt AGD plasowała się raczej w europejskiej czołówce.
Według danych Euromonitora jedynie w Polsce wydatki w 2010 r. mogą wzrosnąć, i to aż o niemal 15 proc. Jednak w tym roku także u nas widać kryzys. Z danych zbieranych przez CECED, organizację zrzeszającą producentów AGD w Polsce, wynika, że w pierwszym półroczu sprzedaż kuchni spadła aż o 10 proc., a cały rynek ilościowo stracił 4 proc. Jednym z głównych powodów jest znaczący wzrost cen w pierwszych miesiącach tego roku. Jednak branża i tak spodziewa się, że wartość rynku dużego sprzętu AGD w tym roku w Polsce nie powinna się zmniejszyć. Możliwe są nawet niewielkie zwyżki.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL