fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Bogdanka chce wejść do indeksu WIG20

Odbicie od dna. Analitycy liczą, że zyski firm w kolejnych kwartałach będą wyższe niż na początku roku.
Rzeczpospolita
Przetasowania w indeksie największych firm warszawskiej giełdy
Po wczorajszej sesji to akcje Pekao SA, a nie PKO BP mają największy wpływ na zmianę indeksu WIG20. Zmiana jest efektem mocniejszego wzrostu notowań pierwszego z banków w ostatnich dniach. Ambicje wejścia do grona najbardziej elitarnych firm na GPW ma kopalnia Bogdanka.
– Spółka spełnia jeden z dwóch warunków zaliczenia jej do tego indeksu – kapitalizację – mówi „Rz” Mirosław Taras, prezes Bogdanki. Jej kapitalizacja przekroczyła 2 mld zł. – Dotychczasowy kurs PDA i akcji Lubelskiego Węgla oraz poziom obrotów, mam nadzieję, pozwolą nam spełnić oba kryteria zakwalifikowania się do WIG20 już jesienią. Droga do giełdowej elity nie będzie jednak łatwa.
– Do końca roku czekają nas jeszcze dwie rewizje WIG20. Z naszych symulacji wynika, że w tym okresie Bogdanka nie ma szans na wejście do wskaźnika największych spółek – ocenia Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK. Z wyliczeń domu maklerskiego wynika, że obecnie firma jest na 31. miejscu w klasyfikacji spółek na GPW. Nawet awans na 20. miejsce nie dałby jej miejsca w WIG20. Podczas kwartalnych rewizji giełdowych indeksów ma je bowiem zapewnione tylko dziesięć największych firm. Żeby spółki z niższych miejsc mogły wejść do indeksu, ktoś musi zrobić miejsce, czyli wypaść poza pierwszą trzydziestkę. W rocznych rewizjach dokonywanych na początku roku wejście w skład WIG20 jest łatwiejsze – wtedy pewne miejsce w indeksie ma 15 pierwszych spółek rankingu. Podczas debiutu 25 czerwca (wartego 528 mln zł) Bogdanka została zaliczona do grona największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Zakwalifikowano ją do segmentu 25 Plus, co oznacza, że jej kapitalizacja już w dniu debiutu przekraczała 250 mln euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA