Finanse

USA: 23,7 bln dolarów wtłoczonych w system

AFP
Amerykańscy podatnicy będą obciążeni tą ekstremalną kwotą, którą rząd wyda w celu stymulowania wzrostu gospodarczego i pomocy rozchwianym kryzysem instytucjom finansowym - wynika z obliczeń inspektora rządowego programu ratunkowego
Wyliczenia te przedstawił Neil Barofsky, generalny inspektor kontrolujący działalność TARP (Troubled Asset Relief Program), czyli rządowego programu ratunkowego.
700 mld dol., które było przeznaczone na ratowanie sektora bankowego, to jedynie cząstka z całej sumy, w której 6,8 bilionów dol. to pieniądze przeznaczone przez Rezerwę Federalną – twierdzi w raporcie Barofsky. - TARP przemienił się w program o bezprecedensowej skali, zasięgu i kompleksowości – dodaje Barofsky.
Kontrą dla wyliczeń inspektora są słowa Adrew Williama, rzecznika departamentu skarbu, który uważa, że Barofsky przeszacował wydatki państwa. Williams twierdzi, że Stany Zjednoczone wydały do tej pory niespełna 2 biliony dol. na niwelowanie skutków kryzysu. - Wyliczenia Barofskego zawierają programy i ich hipotetyczne wartości maksymalne. W zasadzie nigdy nie było prawdopodobne, że te programy będą osiągały maksymalne wartości – mówi Williams. Prognozy inspektora TARP wliczają 2,3 bln dol. z Federal Deposit Insurance Corp., gwaranta lokat bankowych, 7,4 bln dol. z programu TARP i innych form pomocy Rezerwy Federalnej i 7,2 bln. dol. rządowych pieniędzy np. od kredytodawców Fannie Mae i Freddie Mac, związków kredytowych i innych programów. Z ankiet przeprowadzonych przez Barofksego wynika, że banki, które otrzymały pieniądze z programu TARP w 83 proc. przypadków wykorzystały je do udzielenia nowych kredytów, 43 proc. banków użyło tych środków do polepszenia swoich warunków finansowych, jako poduszki finansowej, a w 31 proc. przypadków pieniądze przeznaczone zostały na nowe inwestycje. Biuro Barofskego prowadzi obecnie 35 spraw kryminalnych i śledztw cywilnych związanych z nadużyciami w ramach funduszy z programu TARP.
Źródło: bloomberg.com

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL