fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd rozważa sprawdzanie cen żywności w sklepach

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu może się zająć powołaniem specjalnego międzyresortowego zespołu
Projekt powołania takiego zespołu monitorującego działania podmiotów w łańcuchu żywnościowym powstał w resorcie rolnictwa. Jest efektem krucjaty ministra Marka Sawickiego przeciwko marżom naliczanym przez sieci handlowe, co prowadzi, jego zdaniem, do nieuzasadnionego wzrostu cen.
– Celem będzie przygotowanie przeglądu i oceny istniejącego prawa oraz stosowanych praktyk handlowych, poprzez choćby poprawę przejrzystości ustalania cen na rynku – mówi „Rz” minister rolnictwa Marek Sawicki. [wyimek]100 procent według resortu rolnictwa sięgają marże sieci handlowych, co prowadzi do wzrostu cen w sklepach[/wyimek]O propozycji stworzenia zespołu monitorującego ceny słyszała większość organizacji zrzeszających producentów żywności. O tym, czym miałby się konkretnie zajmować, nadal jednak nie wiedzą. Sceptyczny wobec pomysłu jest Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności: – Już działają firmy badawcze, u których można zamówić analizę dotyczącą tego, co dzieje się w handlu. Nie trzeba powoływać specjalnego zespołu.
Zwolennikiem propozycji jest natomiast Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. – Jeżeli powstałoby rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące monitorowania handlu, to sieci zostałyby zobligowane do ujawniania tego, jak działają – uważa Waldemar Broś, prezes KZSM.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA