Media

Weto do ustawy medialnej

Lech Kaczyński odesłał ustawę z powrotem do Sejmu
Odebranie mediom publicznym niezależności finansowej, groźba upadku regionalnych ośrodków TVP i programów Polskiego Radia – to powody decyzji Lecha Kaczyńskiego.
– Jest to ustawa, która psuje naszą demokrację, osłabia media publiczne i prowadzi do ich częściowej likwidacji – mówił szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, uzasadniając decyzję Lecha Kaczyńskiego. W ostatnich dniach prezydent się zastanawiał, czy wysłać ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego, czy ją zawetować. Kownacki podkreślił, że prezydenta do weta przekonały przeprowadzone w ostatnich dniach konsultacje z przedstawicielami świata kultury i środowisk dziennikarskich. – Wszyscy apelowali, żeby ustawę zawetował – mówił Kownacki.
I podkreślił, że zdaniem prezydenta potrzebne jest „trwałe, niezależne i wystarczające” źródło finansowania mediów publicznych spoza budżetu. Jak dodał, budżet państwa ma już wystarczająco dużo celów do sfinansowania. Jak decyzję prezydenta komentują politycy? – Jeżeli pan prezydent nie zdecydował się na odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tym samym przyznał, że jest ona zgodna z konstytucją – mówi „Rz” posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). – Będziemy teraz wszystkich przekonywać, by odrzucić to weto. Inne plany ma PiS. – Będziemy weto podtrzymywać i liczymy, że Lewica zachowa się odpowiedzialnie – zaznacza poseł PiS Jan Dziedziczak. Ponieważ do odrzucenia weta niezbędne jest poparcie 3/5 posłów, kluczowe znaczenie ma stanowisko SLD. Co zrobi? Szef Klubu Lewicy i lider Sojuszu Grzegorz Napieralski twierdzi, że decyzja zapadnie za dwa – trzy tygodnie. I dodaje: – Przyjmuję decyzję prezydenta, ponieważ w ostatnich dniach pojawiło się wiele głosów przeciwnych ustawie, np. wystąpienia środowisk twórczych. Podobną deklarację złożył partyjny kolega Napieralskiego wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński. – Decyzja zapadnie po sejmowych wakacjach – zapowiada. Jego zdaniem jednak, lepiej by się stało, gdyby prezydent skierował ustawę do Trybunału.  Inne stanowisko mają środowiska twórcze – popierają decyzję prezydenta. – Jeśli opracują koncepcję nowych regulacji dla mediów publicznych, prezydent jest gotów taki projekt wesprzeć – deklaruje minister Kownacki.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL