fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Ilu Żydów zabiła mama?

Demonstracja palestyńskich dzieci zorganizowana przez Hamas (zdjęcie z 11 lipca)
AFP
Siedząc wśród pluszowych misiów, dzieci oglądały w palestyńskiej telewizji samobójczy zamach dokonany przez matkę
Szokujący program wyemitowała w tym tygodniu telewizja al Aksa należąca do rządzącego w Gazie islamskiego Hamasu. Zgromadzonym w studio dzieciom pokazano film o bojowniczce Reem Riyashi. Ta przykładna żona i matka dwójki dzieci zabiła czworo Izraelczyków w samobójczym zamachu w 2004 roku na przejściu granicznym Erez pomiędzy Gazą i Izraelem.
– To dobry film – mówi „Rz” Mohammed Hamada, koordynator programowy al Aksy. – USA i Izrael nagłaśniają ten odcinek, żeby przedstawiać nasze kobiety i dzieci jako terrorystów. Ale ja i tak jestem za tym, żeby pokazywali go w CNN i innych stacjach jak najczęściej. Proszę bardzo, niech oglądają go na całym świecie. Dzięki te-mu przybędzie kandydatów na męczenników. Na krótkim filmie pokazanym dzieciom aktorka grająca Riyashi odgrywa scenę przygotowań do zamachu. Układa na łóżku w swojej sypialni podłużne, wąskie pojemniki z materiałem wybuchowym, potem zgarnia je razem i staje przed lustrem. – Mamo, co ty tam trzymasz? Zabawkę, prezent dla mnie? – pyta jej mała córeczka. Riyashi nie odpowiada. Patrzy w lustro, w jej oczach widać determinację.
W następnej scenie dziewczynka dowiaduje się, o co chodziło. W telewizyjnych wiadomościach słyszy informację o samobójczym ataku. Nagle w rogu ekranu pojawia się fotografia jej mamy. Osłupiona biegnie do ojca i kryje się w jego ramionach. Płacze, ociera oczy, ale na kolejnym ujęciu jest już spokojna, choć poważna i zasmucona. – Mamo, niosłaś bombę zamiast mnie. Teraz już wiem, co jest ważniejsze niż my – śpiewa. Film został pierwszy raz wyemitowany dwa lata temu. Obecnie al Aksa nadała go jednak w ramach programu dla dzieci „Pionierzy jutra”. W kolorowym studio, wśród pluszowych misiów i zajączków, prowadząca przedstawiła grupce kilkunastu dzieci Duhę i Mohammada, czyli córkę i syna „męczennicy, która poświęciła swoje życie dla Allaha”. [wyimek]36 procent palestyńskich chłopców marzy o tym, by zostać męczennikami za wiarę[/wyimek] Potem Duha i Mohammad wraz z innymi dziećmi obejrzały film o Riyashi oraz usłyszały przesłanie wygłoszone przez starszą dziewczynkę: – Informujemy okupanta, że będziemy kierować się zasadami męczennicy, bojowniczki świętej wojny Reem Riyashi. Film został potępiony w Izraelu i na Zachodzie, ale również przez niektórych Palestyńczyków. Psycholog z Gazy dr Ejad Sarraj podkreślił, że oglądanie takich materiałów może zakłócić właściwe postrzeganie życia i śmierci przez dzieci. – Przed trzema laty przeprowadziliśmy sondaż, pytając Palestyńczyków w wieku 12 – 14 lat, kim chcą zostać, gdy dorosną. 36 procent chłopców i 17 procent dziewczynek odpowiedziało, że męczennikami – zauważył. Mohammed Hamada uchylił się od odpowiedzi na pytanie „Rz”, czy nie obawia się negatywnego wpływu programu na dzieci w Palestynie. – Skoro tak się troszczycie o palestyńskie dzieci, to dlaczego nie pokazujecie u was innych filmów al Aksy, na przykład o dzieciach zabitych podczas izraelskich nalotów? Chętnie udostępnimy wam te filmy – usłyszeliśmy. Al Aksa nie pierwszy raz zaszokowała świat zachodni swą ofertą dla milusińskich. W „Pionierach jutra” obok dzieci występują również aktorzy przebrani za pluszowe zwierzaki. Myszka Farfur przekonywała młodych widzów, że „razem położymy fundamenty pod świat rządzony przez bojowników islamu”. Miś Nassur namawiał chłopców do przyłączenia się do zbrojnych brygad Hamasu, „by prowadzić dżihad i nosić broń”. Dzieci Reem Riyashi też występowały w poprzednich programach. Prowadząca raz zapytała: – Mama zabijała Żydów, prawda? Powiedz, Muhammad, ilu zabiła? – Co? – Ilu Żydów mamusia zabiła? – Pięciu!
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA