fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Przeciętna pensja niewiele wyższa, przy malejącym zatrudnieniu

W czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2 proc. w skali roku, do 3288 zł. W stosunku do poprzedniego miesiąca pensje były wyższe o 2,9 proc.
Ekonomiści bankowi oczekiwali, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w czerwcu wzrośnie średnio o 2,2 proc. rok do roku. Ich oczekiwania wahały się od 1,0 do 3,0 proc. przy średniej na poziomie 2,24 proc.
- Słabszy od oczekiwań wzrost przeciętnej płacy będzie wpływał na obniżenie dynamiki konsumpcji, co ma bezpośredni wpływ na całą gospodarkę - mówi Karolina Sędzimir-Domanowska, ekonomistka PKO BP. Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w czerwcu spadło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2 proc., natomiast w ujęciu rocznym spadło o 1,9 proc. i wyniosło 5,28 miliona osób - podał GUS.
Na spadek zatrudnienia wpłynęły słabsze warunki w sektorze przemysłu - ograniczenia produkcji i przestoje. Średnia oczekiwań dziesiątki ekonomistów co do zmiany poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła -1,9 proc. - Zatrudnienie nie jest dla mnie niespodzianką, ale znów negatywnie zaskoczyły płace. Mniejszy wzrost płacy realnej może pociągnąć w dół konsumpcję w kolejnych kwartałach. Co ciekawe, polska gospodarka wygląda na dość silną, zwłaszcza w porównaniu z resztą świata, ale rynek pracy wypada tu dosyć słabo - tłumaczy Lars Christensen, ekonomista Danske Banku w Kopenhadze.
Źródło: PAP, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA