fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Sakiewicz czuje się "nękany" przez prokuraturę

Aż trzy wezwania do prokuratury w jednym dniu otrzymał redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz
Jedno z wezwań miało termin 15 lipca. W tym właśnie dniu Sakiewicz odebrał je z poczty. – Na wezwaniu było pouczenie, że jeśli się nie stawię, mogę zostać doprowadzony siłą lub ukarany grzywną. Nie byłem w stanie się pojawić, bo odebrałem je po terminie – mówi „Rz” Sakiewicz.
Sakiewicz nie wie, jakich dokładnie spraw dotyczą wezwania. Domyśla się, że jedno z nich dotyczy tekstów Katarzyny Hejke, która miała opublikować dokumenty ze zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej. – Problem polega na tym, że nie opublikowaliśmy żadnych dokumentów – mówi Sakiewicz. Sakiewicz podejrzewa, że pozostałe wezwania dotyczą publikacji tzw. listy Nizieńskiego – czyli nazwisk osób, w stosunku do których było zbyt mało dowodów by postawić im zarzut kłamstwa lustracyjnego. – Nie wiem tylko, dlaczego prokuratura dopomina się, bym przyprowadził ze sobą autora, który się podpisuje inicjałami ZP. Nikt jednak takiego skrótu w "Gazecie Polskiej" nie używał – mówi Sakiewicz. Informuje, że prokuratura dodatkowo żąda przedstawienie pełnej listy osób piszących dla "GP".
– Spełnienie takiego żądania jest niewykonalne. W ogóle sprawę tych wezwań traktuję jako nękanie wolnej prasy. Nawet za czasów PRL nie słyszałem, by ktoś w jednym dniu otrzymał wezwania aż na trzy przesłuchania – mówi Sakiewicz.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA