fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja spadła o 0,1 pkt. proc.

Fotorzepa, Darek Golik
Wbrew oczekiwaniom roczny wzrost cen w Polsce zmniejszył się w czerwcu z 3,6 do 3,5 proc. Analitycy nie oczekiwali zmiany wskaźnika
Miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła 0,2 proc., zgodnie z prognozami.
Roczny spadek inflacji wynika przede wszystkich z wyhamowania wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (ceny są wyższe niż przed rokiem o 4,7 proc., wobec 5,2 proc. poprzednio). Względem maja ich ceny o 1,1 proc. - Jednym z elementów odpowiedzialnych za spadek inflacji w czerwcu jest spadek dynamiki cen żywności i zakładamy kontynuację tego procesu w kolejnych miesiącach – uważa Piotr Bujak, starszy ekonomista Banku Zachodniego.
Taniejące od dawna obuwie i odzież (-8,1 proc.) zanotowały także minimalny spadek cen w ujęciu miesięcznym (-0,5 proc.), co nie może pozostawać bez związku z rozpoczynającymi się w czerwcu letnimi wyprzedażami. Jeśli chodzi o ceny usług, to ich dynamika nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie, (...) ale przewidujemy, że trwające osłabienie popytu krajowego przełoży się w końcu na wyraźne osłabienie presji na wzrost cen usług i doprowadzi do spadku inflacji bazowej - dodaje Bujak. - Danych o inflacji nie traktowałbym jako szczególnego zaskoczenia. Również składowe są zbliżone do tego czego można było się spodziewać. Myślę, że z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej są neutralne. Rada już zasygnalizowała, że teraz zamierza się koncentrować na zmianach stopy rezerwy obowiązkowej – komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA