fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Zalew Zegrzyński dostanie tlen

Śnięte ryby w Zalewie Zegrzyńskim
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Wody Jeziora Zegrzyńskiego będą miejscowo natleniane - zadecydowała grupa robocza sztabu kryzysowego, powołanego przez wojewodę mazowieckiego. Działania mają na celuzapobieżenie duszeniu się ryb.
Dzisiejsze wyniki badań Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (WIOŚ) potwierdzają utrzymujący się niedobór tlenu w wodach Zalewu - poniżej 1,5 mg na litr.
Specjalny zestaw dyfuzorów do natleniania wody rozpocznie pracę najpóźniej jutro rano - obecnie jest rozkładany w okolicach wyspy na północnym Zegrzu. Sonary wykryły tam ławice ryb. Tego typu urządzenia są wykorzystywane w stawach i oczyszczalniach, nie używano ich jeszcze na tak dużych akwenach. "To eksperyment, jutro, po badaniach inspekcji ochrony środowiska, okaże się, czy system poprawi jakość wody" - powiedział Jan Grabiec, starosta legionowski. W poniedziałek Sanepid będzie ponownie badał wodę pod kątem epidemiologicznym. WIOŚ pobiera codziennie próbki do badań. Nadal utrzymują się niedobory tlenu w Bugu, Liwcu i Rządzy. Poprawia się natlenienie Utraty i dopływu Liwca - Kostrzyni. Wody Wisły i Wkry są bez zastrzeżeń. Natlenienie wody potrzebne rybom do życia powinno wynosić minimum 4 mg/l.
[srodtytul]Obejrzyj rybę, zanim kupisz[/srodtytul] Śnięte ryby pojawiły się w sprzedaży - przestrzegają służby sanitarne. Lepiej uważać przy zakupach na targowiskach i od nieznanych osób. Dochodziło do przypadków, że śnięte ryby były sprzedawane na targowiskach - potwierdza Andrzej Grzywacz, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności w siedleckim Urzędzie Miasta. Zjedzenie takiej ryby może być groźne dla zdrowia. Osoby, które natkną się na próbę takiego oszustwa, powinny powiadomić Sanepid lub policję. Wczoraj kąpieliska w części Mazowsza, na Zalewie Zegrzyńskim i i Bugu zostały prewencyjnie zamknięte do odwołania. Decyzja zapadła po masowym śnięciu ryb, spowodowanym niską zawartością tlenu w wodzie.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA