fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

"Zły chłopiec z Wall Street" zatrzymany

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Sześciu byłych maklerów i szefów nowojorskiego domu maklerskiego Sky Capital zostało oskarżonych o oszustwa warte 140 mln dolarów - donosi Financial Times
Wśród oskarżonych w sprawie kolejnego finansowego skandalu jest m.in. Ross Mandell założyciel Sky Capital, który sam nazywa siebie "złym chłopcem z Wall Street".
Oszustwo brokerów miało odbywać się poprzez tzw. kotłownię. Przedstawiciele Sky Capital mieli przekonywać inwestorów do kupowania akcji w dwóch powiązanych firmach – Sky Capital Holdings i Sky Capital Enterprises, które prowadziły obrót na alternatywnym parkiecie londyńskiej giełdy. "Celem manipulacji akcjami było stworzenie wrażenia, że istnieje popyt na dane papiery, zdobycie kontroli nad rynkiem i podbijanie ceny" – czytamy w akcie oskarżenia. Kiedy władze giełdy zawiesiły w 2006 r. obrót akcjami w które inwestowało wielu klientów Sky Capital z USA i Wielkiej Brytanii inwestycje stały się bezwartościowe.
- Taktyka "na kotłownię" zastosowana przez Sky Capital i tamtejszych brokerów poważnie obniżyła poziom oczekiwanej uczciwości, które chcielibyśmy utrzymać na rynku papierów wartościowych – mówi "FT" James Clarkson, p.o. dyrektora regionalnego biura SEC w Nowym Jorku. A co stało się z pieniędzmi inwestorów? Jak podaje dziennik oskarżeni wykorzystywali pieniądze klientów do osobistego wzbogacenia i prowadzenia wystawnego trybu życia w którego skład wchodziły m.in. rozrywki tylko dla dorosłych. Mandell nie przyznał się do winy i został zwolniony po wpłaceniu 5 mln dol kaucji. Zarzuty odrzucają prawnicy dwóch innych oskarżonych Adam Harrington i Robert Grabowski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA