fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Rząd chce miliardów. NBP: to nierealne

Premier po spotkaniu z prezydentem
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Premier przedstawił prezydentowi plan, jak ograniczyć zadłużenie państwa
– Nie możemy sobie pozwolić na zbyt duże zwiększanie zadłużenia, bo dług państwa nie może narastać bezkarnie – powiedział Donald Tusk po półtoragodzinnym spotkaniu z Lechem Kaczyńskim. – Dlatego namawiałem prezydenta na przyjęcie rozwiązań, które będą zmierzały do zrównoważenia budżetu, a nie obciążą Polaków – dodał.
Rząd liczy, że zysk Narodowego Banku Polskiego w 2009 r. wyniesie 12 – 14 mld zł. Zgodnie z prawem, jeśli bank uzyskuje dodatni wynik, prawie w całości wpłaca go do kasy państwa. – Bank centralny powinien wspomóc budżet, bo inaczej podatnicy będą zmuszeni go wspomóc – podkreślił Tusk. Ale we wczorajszym komunikacie NBP napisał, że jego plan finansowy na ten rok zakłada brak zysku. Tym samym budżet nie mógłby liczyć na pieniądze z NBP w 2010 r. – Żałuję, że przed ogłoszeniem planu Kancelaria Premiera nie skonsultowała się z NBP. Nasz wynik będzie znany po 31 grudnia 2009 r. – mówi "Rz" Sławomir Skrzypek, prezes NBP.
– Jeśli okaże się, że będziemy mieli zysk, to oczywiście zgodnie z prawem i uwzględniając poziom ryzyka wynikający ze zmienności kursu złotego, przekażemy pieniądze do budżetu – zapewnia Skrzypek. Według prof. Jerzego Osiatyńskiego z PAN założenie zysku NBP na poziomie 12 – 14 mld zł jest niewiarygodne. – W najlepszych czasach bankowi udawało się uzyskać maksymalnie 4 – 4,5 mld zł zysku rocznie – przypomina Osiatyński. Inne pomysły rządu na ograniczenie zadłużenia państwa w przyszłym roku to ograniczenie wydatków na armię oraz przyspieszenie prywatyzacji. Gdyby rząd chciał jednak podwyższyć podatki, napotka na opór prezydenta. Zapowiedział to wczoraj szef jego kancelarii Piotr Kownacki. Wcześniej w "Rz" mówił o tym doradca prezydenta Adam Glapiński. Przeciwko pomysłom zwiększającym obciążenia podatkowe w akcji "Rzeczpospolitej" opowiedzieli się znani ekonomiści, przedsiębiorcy, politycy i eksperci. Przekonują, że zaszkodzi to polskiej gospodarce i na pewno nie jest lekiem na wyjście z kryzysu. Specjalny list do rządu w tej sprawie wystosował reprezentujący przedsiębiorców Business Centre Club.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA