fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kopex chce wyposażyć Zofiówkę

Zofiówka
www.jsw.pl
Giełdowa grupa Kopex, która ma budować nowy szyb – pierwszy etap rozbudowy kopalni Zofiówka Jastrzębskiej Spółki Węglowej – poinformowała, że będzie chciała startować w kolejnych przetargach tej inwestycji
Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy giełdowego Kopeksu wybrane zostało na wykonawcę szybu Zofiówki - najpóźniej do 14 sierpnia ma nastąpić podpisanie umowy między PBSz a JSW, jednak z informacji „Rz” wynika, że może dojść do tego jeszcze w lipcu. Pierwsze prace mogłyby ruszyć jesienią. Budowa szybu o głębokości 1110 m potrwa cztery lata, będzie kosztować 220 mln zł. To największy kontrakt PBSz.
Rozbudowa Zofiówki jest największą inwestycją w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Jej koszt do 2020 roku sięgnie 3 mld zł. - Nasza grupa ma duże kompetencje i doświadczenie w budowie nie tylko szybów, ale całych zakładów wydobywczych – podkreśla Marian Kostempski, prezes Kopeksu. W tym roku Górnicze Biuro Projektów Kopex-PBSz opracuje dokumentację głębienia szybu, po czym rozpoczną się roboty przygotowawcze na powierzchni. Kolejnym etapem będzie drążenie otworu o średnicy wewnętrznej 8 metrów do głębokości 895 metrów. Szyb będzie gotowy na początku 2014 r.
- To największe roboty szybowe w Polsce – ocenia Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Kopeksu. – Polskie górnictwo potrzebuje takich inwestycji, przewidujemy więc, że będą kolejne przetargi. Prowadzimy też rozmowy w różnych miejscach na świecie na temat budowy szybów i wykonania bardziej kompleksowych prac górniczych. Po wybudowaniu szybu 1 Bzie będą przetargi na dalsze etapy rozbudowy Zofiówki, w tym na dostawy sprzętu górniczego. Będziemy chcieli w nich uczestniczyć – dodał. Pierwszy węgiel z nowego pola JSW wyjedzie w 2017 r., pełna zdolność wydobywcza osiągnięta zostanie w 2021 r. Wówczas Zofiówka dostarczać będzie 17 tys. ton węgla na dobę i będzie jedną z największych w Polsce. W nowym złożu znajduje się około 600 mln ton węgla., z czego około 190 mln ton stanowią zasoby operatywne, czyli możliwe do udostępnienia i wybrania. Najpierw powstanie poziom wydobywczy 1110 metrów (ok. 52 mln ton węgla), a docelowo 1300 metrów. Kopalnia powinna wydobywać węgiel przez około 70 lat. Kopex-PBSz specjalizuje się w budownictwie podziemnym. Od wielu lat jest liderem na międzynarodowym rynku usług górniczych i specjalistycznych. Wykonuje najtrudniejsze zadania w górnictwie węglowym w Polsce i za granicą. Spektakularnym przedsięwzięciem był udział w modernizacji Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) koło Genewy, zajmującego się fizyką teoretyczną, gdzie polscy specjaliści wykonali chodniki i dwie olbrzymie podziemne komory, w których zainstalowano aparaturę badawczą o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych, w tym m. in. elementy słynnego już Wielkiego Zderzacza Hadronów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA