fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Fiskus przetrzymuje 1 proc. od podatników

Składanie zeznań podatkowych
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Organizacje pożytku publicznego w większości nie otrzymały jeszcze ani złotówki z pieniędzy, jakie podatnicy przekazali im w rozliczeniach podatkowych za 2008 r.
Nie dostaliśmy przelewu, bo jak się dowiedzieliśmy, ministerstwo na rozliczenie 1 procentu ma czas do końca sierpnia – mówi „Rz” księgowa Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową z Warszawy. Ale według prawa fiskus powinien oddać nadpłacony podatek i rozliczyć się z organizacjami do końca lipca. Minister finansów Jacek Rostowski tłumaczył na antenie Radia RMF FM, że mogą się pojawić trudności biurokratyczne. – Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, żeby te środki zostały szybko przekazane – mówił Rostowski. – Podatnicy przekazali w tym roku znacznie więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych i ich przesłanie wymaga więcej czasu.
Minister dodał, że organizacje prosiły o to, żeby przekazywać np. nazwiska ofiarodawców, co oczywiście wymaga dodatkowych czynności. – Tak rzeczywiście się dzieje – mówi Janusz Jankowiak, ekonomista zasiadający w radzie fundacji „Tygodnika Powszechnego”. – Z urzędu docierają do nas listy z informacją, że Jan Kowalski przekazał fundacji 25,17 zł. To jakiś absurd. W dodatku kosztowny. [wyimek]385 mln zł mogli przekazać w tym roku podatnicy na rzecz organizacji pożytku publicznego[/wyimek]
Krystyna Rybotycka z Fundacji Kairos z Wrocławia wyjaśnia, że na koncie zaczynają wreszcie pojawiać się jakieś drobne kwoty. – Czekamy na te pieniądze z niecierpliwością, bo w naszej sytuacji liczy się każda złotówka. W ubiegłym roku po raz pierwszy to nie podatnicy osobiście wpłacali 1 procent ze swoich podatków na konta organizacji. Wyręczyć ich w tym postanowił resort finansów. Teraz fundacje się denerwują, że fiskus przetrzymuje ich pieniądze, poprawiając własną złą sytuację budżetową. Jak wynika ze wstępnych szacunków, na konta organizacji ma w tym roku trafić łącznie 385 milionów złotych. Jak szacuje Money.pl, przekazywane kwoty rozkładały się od 30 gr (najmniejsze wsparcie, nie licząc tych, co nie dostali ani grosza) do 32 mln zł. Spośród 5624 zarejestrowanych organizacji zaledwie 26 nie dostało ani grosza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA