fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pośrednicy finansowi wciąż poza nadzorem

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
KNF nadal niezdecydowana, czy kontrolować doradców. Na razie wysłała do banków pytania dotyczące pośredników finansowych
– Sytuacja na rynku finansowym sprawia, że mamy wątpliwości, czy przygotowywać regulacje, które wzmocnią dużych pośredników finansowych – mówi Adam Płociński, dyrektor Pionu Polityki Rozwoju Rynku Finansowego i Polityki Międzysektorowej w Komisji Nadzoru Finansowego.
Komisja wysłała do banków pytania dotyczące pośredników finansowych. Ocena danych ma jej pomóc w zapoznaniu się z rynkiem i podjęciu decyzji, czy otoczyć nadzorem tę branżę. Z wstępnych informacji wynika, że 83 proc. pośredników to osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. – Wzmocnienie dużych firm mogłoby zwiększyć bezrobocie w tym sektorze. Na to nie możemy pozwolić. Dlatego będziemy bardzo ostrożnie podejmować jakiekolwiek decyzje – tłumaczy Płociński.
[wyimek]35,7 mld zł wynosi wartość kredytów, jakich banki udzieliły w 2008 r. dzięki pośrednikom finansowym[/wyimek] Pośrednicy liczą na współpracę z KNF. – Naszym zdaniem jest za wcześniej na certyfikowanie pośredników. Takie regulacje przyspieszyłyby proces konsolidacji, co negatywnie wpłynęłoby na kondycję małych firm – mówi Krzysztof Barembruch, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. – Jednak ważne jest, by wprowadzić certyfikaty dla doradców finansowych. Barembruch chciałby, żeby niezależna od związku komisja przy współpracy z KNF weryfikowała wiedzę i umiejętności kandydatów na doradców. Z odpowiedzi banków wynika, że na koniec 2008 r. w ich bilansach było 62,3 mld zł kredytów udzielonych przy współpracy z pośrednikami (rok wcześniej – 35,5 mld zł). Stanowiły one 28 proc. wszystkich kredytów dla gospodarstw domowych (rok wcześniej – 24,4 proc.). – Ważne jest, że jakość dystrybuowanych przez pośredników kredytów jest na podobnym poziomie jak tych udzielanych w placówkach bankowych – mówi Adam Płociński.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA